10 męskich kpopowych zespołów, które wywarły największy wpływ na koreańską scenę muzyczną

Od grup, które przetarły szlak dla kpopu po dzisiejszych międzynarodowych gigantów, w tym artykule zostanie zaprezentowane 10 boysbandów, które każdy powinien znać.

Seo Taiji & The Boys

Południowokoreańska scena muzyczna (ta, na której występują idole), powstała w 1992, w wyniku debiutu Seo Taiji & The Boys, hip-hopowego trio wokalistów/raperów, którzy zmieszali amerykańską muzykę popularną z koreańskim tekstem. Ogromna popularność zespołu wywarła wielki wpływ na dzisiejszą typową kreację kpopowych zespołów: wspaniała synchronizacja, modne ubrania i połączenie różnych gatunków muzycznych.
Ich pierwsza piosenka – ,,I Know”, połączenie stylu New Jack Swing z popowymi brzmieniami i hip-hopowym bitem wywróciła do góry nogami koreańskie listy przebojów. Sukces utworu sprawił, że chłopcy dalej eksperymentowali, mieszając wszystko, od metalu po gangster-rap i przy każdym albumie przyjmując inny koncept. Sława Seo Taiji & The Boys zaowocowała spopularyzowaniem kultury koreańskiej i powstaniem wielu grup kopiujących boysband.


H.O.T

Pierwszy zespół powstały pod skrzydłami współczesnego giganta – SM Entertainment, H.O.T zdominował scenę muzyczną dzięki piosence ,,Candy” i wywołał nieznany dotąd w Korei Południowej ferwor. Koncerty kwintetu w późnych latach ’90 i wczesnych ’00 spowodowały istne pandemonium, występując w nagłówkach gazet i zmuszając Ministerstwo Edukacji do wprowadzenia nowych, bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących wagarów (uczniowie opuszczali szkołę, aby obejrzeć programy muzyczne). Przed rozwiązaniem grupy w 2001 roku, w ciągu pięciu lat wspólnych występów, zespół nagrał wiele utworów, sprzedał miliony albumów i mógł pochwalić się pierwszym oficjalnym fanclubem poza granicami Korei.


 

Sechs Kies

Na amerykańskiej scenie jedynie *N SYNC mogli rywalizować z gigantem Backstreet Boys. W Korei odpowiednikiem tych drugich było H.O.T, a ich antagonistami – Sechs Kies. Podczas gdy te dwie grupy konkurowały w przyjaźni, ich fani prowadzili w Internecie ,,wojny fandomów”, co zresztą dzieje się do dziś (tyle, że między innymi fandomami). Sekset tony sprzedanych albumów, bilety na koncert wyprzadające się w ciągu godziny i własny film zawdzięczają hitom takim jak ,,Pom Seng Pom Sa”, ,,Couple” czy ,,Road Fighter”. Grupa decyzję o rozwiązaniu zespołu podjęła nagle, w 2000 roku, po jedynie trzech latach wspólnych występów, mówiąc, że chcieli odejść w chwale.


 

Shinhwa

Świętujący w tym roku swoje siedemnaste (!) urodziny, najdłużej istniejący kpopowy zespół Shinwa jedynie potwierdza znaczenie swojej nazwy, która przetłumaczona z koreańskiego oznacza potęgę. Podczas gdy większość grup rozpada się po pięciu latach, sekstet nie tylko przetrwał w oryginalnym składzie, ale i stał się jednym z największych sukcesów komercyjnych kraju. Zespół osiągnął czołowe miejsca na listach przebojów w latach 1999 (,,T.O.P.”), 2002 (,,I Pray 4 U”), a nawet teraz, z piosenką ,,Sniper”. Członkowie (Eric, Lee Min Woo, Kim Dong Wan, Shin Hye Sung, Jun Jin i Andy), aktualnie wszyscy powyżej trzydzieski, wydali swój dwunasty album i konsekwentnie odmawiają przejścia na emeryturę.


 

TVXQ!

Największą zasługą TVXQ! jest przetarcie grupom kpopowym szlaków na potężnym japońskim rynku muzycznym. Chłopcy (a właściwie mężczyźni) mają na koncie rekord Guinessa w kategorii ,,największy oficjalny fanclub”, nagłówki Billboard i zahaczającą o Las Vegas jedną z największych kpopowych tras po Stanach Zjednoczonych. Ze swoim dziesięcioletnim istnieniem, TVXQ! zaprzecza mitowi o pięcioletnim istnieniu zespołu.


 

BIGBANG

Jeden z największych światowych fenomenów, BIGBANG tworzony jest przez pięciu utalentowanych mężczyzn, którzy sami produkują i piszą swoje piosenki, tworzą własną choreografię i w dodatku prowadzą udane kariery solowe. BIGBANG to jedyny koreański zespół, który ma na koncie dwie arena tours w Ameryce Północnej i w tym roku bije rekordy na Światowej Liście Przebojów Billboard (sukces ten do tej pory osiągnął jedynie PSY). Ich fandom, VIPy, to siła, z którą również trzeba się liczyć – w 2011 zagwarantowali BIGBANG nagrodę dla Europejską Nagrodę Muzyczną dla najlepszego artysty świata, a w 2014 wygrali Bitwę Fandomów Billboard. Nie licząc PSY, ,,Fantastic Baby” to na YouTube kpopowy teledysk z największą liczbą wyświetleń.


 

F.T ISLAND

Z ich mocnym pop-rockowym brzmieniem i umiejętnością gry na wielu instrumentach F.T ISLAND udowodnili, że nacisk na grę na instrumentach wcale nie odrzuci fanów – zespół jest równie lubiany, co ich skupiający się na tańcu koledzy. Każdy członek osiągnął sukces jako aktor w telewizji i musicalach.


 

INFINITE

Ten septet to idealny reprezentant kpopowej choreografii boysbandów – przy każdym nowym koncepcie ich taniec jest inny i – zawsze – doskonalszy. Niedługo po wydaniu teledysku, INFINITE nagrywają dance version, w której skupiają się na emocjach towarzyszących każdemu ruchowi. Ale ich muzyka również jest świetna, co potwierdza Nagroda dla piosenki roku Billboard za ,,The Chaser”.


 

B2ST

Jeszcze bardziej imponująca niż muzyka, jest historia grupy: członkowie Beast początkowo nie osiągali sukcesów: byli wyrzucani z innych zespołów lub dołączali do takich, które nigdy nie zadebiutowały, później jednak stali się znani jako grupa. Nie tylko osiągnęli sukces komercyjny, ale też zyskali uznanie krytyków; członek Beast, Junhyung napisał i wyprodukował wiele piosenek zespołu, jak na przykład ,,Good luck”.


 

g.o.d.

Pięcioosobowy boysband szybko stał się znany po swoim debiucie w 1999 roku (,,Chapter 1.”). Grupa zgarnęła ekskluzywny milion sprzedanych albumów jedynie dwa lata od debiutu i są jedynym takim przypadkiem w świecie kpopu (nie licząc fenomenu EXO). W 2006 roku zespół na nieokreślony czas zrobił sobie przerwę tak, aby członkowie mogli prowadzić swoje solowe aktywności, ale w 2014 ponownie się zjednoczył. Nie są jedynym takim przypadkiem, ale mieli za to trasę po amerykańskich arenach (w tym Staples Center i Prudential Center).


 

cr. Billboard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *