[WYJAŚNIENIE] Bangtan Boys i domniemane „sajaegi”!

UWAGA! Post pochodzi ze strony Zakamarki Kpopu, którego autorką jest Makrosz!

Pann: BTS i podejrzenie o sajaegi

(t/n: Sajaegi – termin wykorzystywany do opisania sytuacji, w której agencja wykupuje masowo płyty własnych artystów, wymienia w nich kody kreskowe i wypuszcza do ponownej sprzedaży, by podnieść miejsce artystów w rankingach muzycznych. BTS są podejrzewani o sajaegi nie tylko ze względu na wzrost sprzedaży w okolicach nocnych, ale również przez fakt pobicia w rankingu singla / mini albumu Big Bang)

Sprzedaż pierwszego dnia: 7999 sztuk
Sprzedaż drugiego dnia (offline): 19000 (sprzedaż skoczyła w górę nocą)
Sprzedaż trzeciego dnia (offline): 9700 (7000 sztuk sprzedanych o 19:00)
Sprzedaż czwartego dnia (offline): 9300 (1200 o 20:00 -> 4200 o 20:10 pm -> 9300 o 20:20)

Porównanie do rekordowych wyników sprzedaży z pierwszego tygodnia zeszłego roku: TVXQ (52 000), SuJu (49 000), B2ST (48 000)… BTS mają obecnie 47 000, czwarty dzień po wydaniu albumu.

Poprzedni album BTS sprzedał się w liczbie 15 000 w pierwszym tygodniu, uzyskując końcowy wynik 78 000 przy 15 fanmeetach. Ten album, bez żadnej promocji na fanmeetach, sprzedał się w liczbie 47 000 w ciągu 4 dni.

[+237, -199] Gdy sprzedaż tak nagle rośnie w okolicach nocy, jest to mocno podejrzane. Ewidentny dowód na sajaegi

[+227, -189] Doprawdy, nawet jeżeli przybyło im trochę popularności, niemożliwe, żeby osiągnęli wynik zbliżony do SuJu i TVXQ… I czemu ich sprzedać rośnie o takich porach? Ludzie mają prawo być podejrzliwi. Jeżeli mają grupowe sprzedaże na fansignach, niech pokażą faktury.

[+213, -176] Nawet jeżeli od ostatniego albumu przybyło im fanów, czemu ci domniemani fani masowo idą kupować albumy o tej samej porze?

[+89, -32] Nie rozumiem czemu, gdy jakiś artysta z mniejszej agencji ma dobre wyniki sprzedaży, od razu pada podejrzenie o sajaegi. Najpierw B1A4, teraz BTS…

[+85, -52] Taka liczba sprzedaży oznacza, że ich fandom powinien wielkością dorównywać fandomom SHINee czy B2ST, ale… czy BTS naprawdę mają tyle fanów?

Pann: Wyjaśnienie dotyczące sajaegi BTS 

Podejrzenie #1: Wyniki sprzedaży BTS budzą podejrzenia o sajaegi. Czemu ich sprzedaż skoczyła nagle w górę w weekendową noc? Proszę o pokazanie paragonów na te 8000 sztuk, które zostały kupione tej nocy.

Wyjaśnienie: Wedle słów adminów z Hanteo, sprzedaże dokonane w sklepach wprowadzane są do systemu ręcznie, masowo o określonej godzinie. Dlatego słupki sprzedaży nie odzwierciedlają rzeczywistego czasu sprzedaży. To powód nagłego wzrostu sprzedaży – masowe wprowadzenie ich do systemu.

W sprawie BTS, zawiadomienia o grupowych zamówieniach przyszły późno, dlatego wiele osób kupiło albumy oddzielnie, zamiast dołączać do grupowych zamówień. Poza tym, mając na uwadze fakt, że niedawno skończył się okres egzaminów, nic dziwnego w tym, że sprzedaż wzrosła właśnie w okolicach weekendu.

Inne grupy w podobnych sytuacjach, podejrzewane o sajaegi, udowodniły swoją niewinność i prawdziwość sprzedaży.

Podejrzenie #2: W zeszłym roku, największe zespoły odniosły takie wyniki sprzedaży na Hanteo: TVXQ (52 000), SuJu (49 000), B2ST (48 000). Jednakże BTS sprzedali 47 000 sztuk w zaledwie 4 dni. Nie są jeszcze na poziomie powyższych zespół, jak więc to możliwe?

Wyjaśnienie: Przyznajemy, że BTS nie są jeszcze na poziomie danych grup. Jednakże zwróćcie uwagę na to, że te liczby dotyczą pierwszego tygodnia sprzedaży albumów repackage, które, jak wiadomo, sprzedają się zazwyczaj gorzej niż pierwsze wersje albumów.

Patrząc na wyniki sprzedaży pierwszy wersji albumu, mamy zupełnie inne liczby: TVXQ (73 000) i SuJu (64 000). B2ST zawsze byli silniejsi w sprzedażach cyfrowych niż normalnych.

BTS natomiast zawsze uzyskiwali lepsze wyniki sprzedaży krążków niż tych cyfrowych. Właśnie dzięki temu zdobyli nagrody Bonsang na Seoul Gayo Awards oraz Nagrodę Światowego Rookie na Gaon Charts.

Ponadto, sprzedaż BTS z pierwszego tygodnia nie jest wcale aż tak wysoka w porównaniu do podobnych im grup, takich jak TEEN TOP, B1A4, CNBLUE i innych, pochodzących z mniejszych agencji artystów, którzy również potrafią uzyskać wynik 40 000 – 50 000 sprzedanych sztuk. Patrząc z tej perspektywy, sprzedaże BTS nie są niczym nadzwyczajnym.

Podejrzenie #3: Wszyscy są w stanie korzystać z sajaegi.

Wyjaśnienie: Dispatch udowodnili, że wymiana kodów kreskowych nic nie zdziała. Hanteo nie wprowadza sprzedaży po kodach kreskowych, więc nie liczy się to, ile razy agencja wymieni na danej płycie kod kreskowy. Sprzedaże trafiają do systemu Hanteo na zasadzie dowodów wpłaty, takich jak faktury podatkowe itd.

Poza tym wykupując własne płyty, agencja tylko na tym straci, gdyż sklepy z płytami liczą sobie w takich przypadkach podwójną prowizję . Pierwsza prowizja jest od sprzedanych płyt, które kupiła agencja, po czym, gdy płyty ponownie trafiaj one do sprzedaży, pobierana jest kolejna prowizja.

Big Hit to dosyć mała agencja, a Bang Shi Hyuk studiował na Narodowym Uniwersytecie Seulskim, więc nie jest na tyle głupi, żeby wykupować swoje albumy w takich ilościach. Gdyby już chciał skorzystać z sajaegi, lepiej dla niego byłoby kupować mniejsze ilości rozłożone na dłuższy okres czasu.

Ostatnia sprawa. BTS wydali ostatni album w dwóch wersjach i obecnie pobijają własne rekordy sprzedaży. Ich fancafe ma już ponad 100 000 członków, które obecnie prowadzi konkurs albumowy. Fani, zarówno z Korei jak i z zagranicy, ciężko pracują, żeby chłopcy w końcu zdobyli pierwsze miejsce. Ponadto, od niedawna Hanteo wlicza również sprzedaże z Japonii, które również mają odbicie w wyższych wynikach sprzedaży.

Nie chcemy atakować VIP, ale patrząc, jak niektórzy fani Big Bang podejrzewają BTS o sajaegi tylko dlatego, że pokonali w rankingu ich zespół i atakują naszych chłopców, nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru.

[+19, -1] (Długi opis tego, jak chłopcy z BTS zawsze ciężko pracują, ominięty w tłumaczeniu)… Ci chłopcy nie są łasi na kasę i ciężko pracują na swój sukces, a wy myślicie, że upadliby tak nisko z chciwości? Nawet gdyby ich agencja postanowiła wykorzystać sajaegi, jestem pewna, że BTS by się wkurzyli i chcieli temu zapobiec ㅋㅋㅋ

[+13, -1] Dziękuję za tak cudowne wyjaśnienie tej sprawyㅜㅜㅜ

[+12, -2] Mam nadzieję, że ci, którzy ciągle rzucają podejrzenia o sajaegi przeczytają to…

[+8, -1] Ten temat powinien trafić do wszystkich, którzy oskarżają BTS o sajaegi. Jak mamy udowodnić, że to nie jest sprawa sajaegi, skoro to nigdy się nie wydarzyło? Jeżeli już, ludzie powinni mieć twarde dowody, jeżeli chcą kogoś oskarżać o takie działanie. My ciężko pracujemy, by dać naszym chłopcom pierwsze miejsce ㅜㅜ

[+6, -0] Takie są fakty. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy rzucali oskarżenia o sajaegi, zostaną sprowadzeni na ziemię.


[ Źródło: NB ]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *