Tzuyu (TWICE) rozwścieczyła chińskich fanów + konsekwencje


Członkini TWICE – Tzuyu rozzłościła chińskich fanów, trzymając tajwańską flagę, co zostało przez nich odebrane jako wspieranie niepodległości wyspy!

Tzuyu pochodzi z Tajwanu – wyspy leżącej w południowo-wschodniej Azji, u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej (zwanej potocznie Chinami). Chiński rząd uważa, że wyspa Tajwan jest częścią ich terytorium. Tajwańczycy natomiast od zawsze podkreślają swoją odrębność i autonomiczność – posiadają własną flagę, dialekt, jednostkę monetarną, a także własnego prezydenta i premiera. Funkcjonują więc jak osobne państwo, ale formalnie – w mniemaniu Chin i większości państw na świecie – nim nie są.  Polska również nie uznaje autonomiczności i państwowości Tajwanu.

 

 

Ze względu na trudną sytuację polityczną „Tajwańczycy są obecnie bardzo ostrożni, jeśli chodzi o głoszenie haseł niepodległościowych i utworzenie niezależnego państwa. Zdają sobie doskonale sprawę z tego, że ponieśliby ogromne straty. Postulaty niepodległościowe wysuwa nie więcej niż kilkanaście procent.” (¹)

 

Chińscy fani widząc więc idolkę z Tajwańską flagą, zareagowali bardzo agresywnie. Nie chcą podziału państwa i oddzielania się wyspy od reszty terytorium.

 

Reakcje:

„Ok, to co się dzieje na Weibo zaczyna być przerażające, C-nets nazywają Tzuyu „psem” i chcą się jej pozbyć z Chin.”

@ vivinbow Używają haszhtagu: 周子瑜台獨 który oznacza: Tzuyu popiera niezależność Tajwanu. Hasztag jest aktualnie na 2miejscu pod względem najczęściej wyszukiwanych.

„eh? dlaczego? Tzuyu pochodzi z Tajwanu. co w tym złego, że trzyma flagę własnego państwa?  Nie rozumiem”

Cóż, to dlatego, że Chiny nie uznają państwowości Tajwanu, ale wliczają wyspę do swojego terytorium. To polityczny problem związany z historią”.

 

Konsekwencje:

Dla wszystkich zainteresowanych tym, co wydarzyło się wczoraj:

 

Huang An wypowiedział się na swoim koncie na Weibo: „Tzuyu wspiera niepodległość Tajwanu, ponieważ trzymała tajwańską flagę w My Little Television, jak również zawsze podkreśla, że pochodzi z Tajwanu. Kiedy MC (prowadzący) poprawiają ją: „chińskiego tajwanu” (jako prowincji), ona tego nie potwierdza.

 

Huang An również pochodzi z Tajwanu ale nie wspiera jego suwerenności. Jest piosenkarzem z 2 milionami obserwatorów na Weibo, co nie czyni go aż tak wpływową osobą.
Wkrótce jednak wybory do chińskiego rządu – w związku z nimi wydano oświadczenie, że każdy, kto popiera niezależność Tajwanu jako osobnego państwa, będzie miał zakaz występowania w mediach.
Huang An tak naprawę skorzystał na tej sytuacji – zdobywa wielu nowych obserwatorów, którzy zgadzają się z jego komentarzem na Weibo.

 

Tzuyu znajduje się w trendach na Weibo już 3. dzień; dla tych, którzy nie wiedzą: ciężko jest utrzymać pozycję w trendach nawet 2 dni! A co dopiero 3! Musi wydarzyć się coś naprawdę kontrowersyjnego, co sprawia, że ludzie są zainteresowani tematem bardziej niż zwykle.

 

Problem narasta i pojawia się coraz więcej konsekwencji:

 

  1. Dziewczyny z TWICE miały występować na Bei Jing (Pekin) Spring Festival Gala – ich występ będzie wycięty
  2. Twice zostały zaproszone na An Hui Spring Festival Gala. Zaproszenie zostało anulowane.
  3. Kontrakt podpisany pomiędzy koreańską firmą LG + chińską firmą Huawei (pozwalający na udział TWICE w reklamie) został przedawniony.
  4. Kuwo music (chiński odpowiednik Spotify) usunął wszystkich artystów JYP ze swojej biblioteki.
  5. Kugou music (to samo co Kuwo) usunął wszystkie piosenki TWICE ze swojej biblioteki.
  6. Hunan TV (kanał na którym pojawia się wielu kpopowych artystów) ogłosił, że nie będą zapraszać osób wspierających niepodległość Tajwanu do ich show.

 

W rezultacie wielu chińskich internautów domaga się zbanowania artystów JYP w Chinach.

Całe zamieszanie jest niesprawiedliwe, gdyż sama Tzuyu nie zdążyła jeszcze zabrać głosu w tej sprawie, nie powiedziała też nic, co podkreślałoby jej polityczne poglądy. Spekulacje bazują jedynie na tym, że nigdy nie nadmieniła, iż pochodzi z Chin. Niektórzy internauci nawet o tym wspomnieli, ich wypowiedzi szybko jednak zostały zasypane negatywnymi komentarzami.

 

JYP zareagowało na całą sprawę zmieniając jedynie narodowość Tzuyu (na chińskiej wikipedii) z tajwańskiego na chińskie.


 

Źródło: LINK

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *