Victoria f(x) wplątana w polityczny spór + szokujące komentarze

Liderka zespołu f(x)Victoria zabrała głos w sprawie trwającego od lat politycznego konfliktu o Morze Południowochińskie. Pod jej postami (Weibo i Instagram) pojawia się  aktualnie sporo nieprzyjemnych komentarzy (zawierających też groźby śmiertelne).

Oto zdjęcie, które pojawiło się dziś na portalach społecznościowych idolki – Weibo oraz Instagram (Victoria rzadko „dubluje” swoje posty):

View this post on Instagram

#中国一点都不能少

A post shared by Victoria Song宋茜 (@victoria02_02) on

 

 

Komentarz pod zdjęciem:

„Chiny nie mogą być mniejsze, nawet o ten obszar.”

 

Pochodząca z Chin idolka przedstawiła swoje stanowisko odnośnie trwającego od lat konfliktu o Morze Południowochińskie.

W skrócie o konflikcie:

  • Chiny roszczą sobie prawa do morskiego terytorium – obszar oznaczony na mapie czerwoną przerywaną kreską, na zdjęciu, które opublikowała Victoria.

 

Leżące tam Wyspy Paracelskie oraz Wyspy Spratly mają duże znaczenie strategiczne oraz gospodarcze (cenne surowce mineralne, złoża gazu ziemnego i ropy naftowej) dla wszystkich państw położonych nad Morzem Południowochińskim czyli: ChinWietnamu, Filipin, Tajwanu, Malezji oraz Brunei.

  • Chiny w 1992 roku ogłosiły cały obszar Morza Południowochińskiego swoim morzem terytorialnym (powołując się na historię i wskazując, że to ich mieszkańcy jako pierwsi zasiedlili wyspy i w związku z tym to one mają prawo do sprawowania suwerennej władzy nad Morzem i korzystania z jego zasobów).
  • W 2013 roku zaniepokojone sytuacją Filipiny (rejsy chińskich okrętów patrolowych na tych akwenach groziły kolizjami z filipińskimi statkami rybackimi) zwróciły się do Trybunału w Hadze o rozpatrzenie sporu.

Dziś – 12 lipca 2016 zapadł wyrok Trybunału Arbitrażowego w Hadze:

"Chiny nie mają prawnych podstaw głoszenia swych praw do zasobów akwenów morskich jako ich własnej strefy ekonomicznej."(¹)
„Chiny zbojkotowały prowadzone przed Trybunałem postępowanie i już wcześniej zadeklarowały, że nie podporządkują się żadnemu orzeczeniu w tej sprawie”.(²)

Chiński rząd w odpowiedzi na wyrok z Hagi:

"Trybunał arbitrażowy 12 lipca wydał nielegalny i niepoprawny tak zwany werdykt finalny w sporze o Morze Południowe. W związku z tą sprawą, Chiny wiele razy oświadczały, że są przeciwko międzynarodowemu prawu, które pozwoliło administracji Filipin jednostronnie zażądać arbitrażu. Trybunał arbitrażowy nie ma jurysdykcji nad tą sprawą."(²)

 

Liderka zespołu f(x) podziela stanowisko chińskiego rządu, buntując się przeciwko dzisiejszemu wyrokowi i międzynarodowemu prawu.

Jej stanowisko z całą pewnością zaskoczyło wielu fanów.  „Polityczny” post na Instagramie szybko stał się tym najczęściej komentowanym. Wśród masowego wyrazu niezadowolenia pojawiają się także groźby śmiertelne.

 

 

„Morze Południowochińskie to obszar o ogromnym znaczeniu strategicznym i gospodarczym. Nie licząc bogactw złóż surowców energetycznych na dnie i bogatych łowisk ryb, przebiegają tamtędy kluczowe linie transportu morskiego, łączące Azję Wschodnią i Północno-Wschodnią z Oceanem Indyjskim i Bliskim Wschodem. To prawdziwy szlak surowcowo-handlowy pomiędzy Wschodnią a Zachodnią Azją. Około 15% światowego handlu odbywa się z wykorzystaniem morskich kanałów komunikacyjnych na tym akwenie. Tym samym obszar ten jest ważny zarówno dla krajów ASEAN jak i dla Japonii, czy Korei Południowej”.(³)

Nietrudno się wiec domyślić, że większość państw w tym również Japonia, Korea Południowa czy Indie nie chcą aby to Chiny przejęły pełne zwierzchnictwo nad tym regionem wcielając akwen morski do granic swego kraju.

 

 

Jakie są Wasze spostrzeżenia?

Czy stanowisko Victorii w tej sprawie Was zaskoczyło?


Źródło: (1) (2) (3) (4)

1 Comment

  1. Pingback: Kolejni idole popierają politykę chińskiego rządu w sprawie Morza Południowochińskiego + komentarze internautów – Hallyu☆News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *