Szkoły w koreańskich dramach i filmach #1

Poniższy post jest jedynie tłumaczeniem.


Szkolne dramy powinny być zabawne i lekkie, jednak coraz częstsze, mroczne motywy sprawiły, ze stają się one ciężkie dla odbiorcy. Mimo to nadal chętnie je oglądamy, dorośli, aby wrócić myślami do tych czasów, a uczniowie, ponieważ mogą się z kimś uosabiać.

q1XvplP3_45c948_f.jpg

Szkolne dramy mają młodych, pełnych uroku uczniów i charyzmatycznych nauczycieli. Choć w większości dram podejmowany jest ten sam motyw, każda z nich ma swój urok, który sprawia, że wracamy do nich, mimo że mamy dość takiej tematyki.

r1xkqyd4_2b5a8e_f.jpg

Mamy tu nauczycieli i edukację. Mamy tych co żyją z nauczania i tych, którzy żyją nauczaniem. Ci drudzy mają ciężej. Relacje między uczniami a nauczycielami, rodzicami a uczniami i w końcu między nauczycielami a rodzicami ich uczniów. Najważniejsze, aby ukazać to w ciekawy sposób.

Y4BJr8d4_0df642_f.jpg

Rok szkolny zaraz się zacznie, choć pewnie nikt tego nie chce. Jednak, mimo że nie przepadamy za szkołą, chętnie oglądamy dramy z tym motywem, nawet w wakacje. W rok szkolny nas motywują i odrywają od naszej, często nudnej, codzienności. Żeby milej było Wam wkroczyć w nowy rok szkolny udostępniamy poniższe zestawienie. Ma ono kilka części i będzie publikowane w każdy czwartek przez najbliższe tygodnie. Oglądaliście wszystkie? Może któreś macie w planach, a coś dopiero po przeczytaniu posta was zainteresowało?


School 2013″

W19kEDV3_aeb731_f.jpg

Drama skupia się na relacjach międzyludzkich i tym, jak oddziałują one na życie uczniów. Każdy uczeń ma swoją historię, bolesne wspomnienia i kłopoty. Przyjaźń jest w stanie wyciągnąć uczniów z depresji, w którą popadają. Nauczyciel z powołania, mający coś do przekazania, może wprowadzić nie mających nadziei uczniów na właściwą ścieżkę. Rodzice mylący swoją obsesję na punkcie ocen z miłością i troską. Potrzeba jednej wytrwałej osoby, aby wszystko naprawić. Uczniowie potrzebują wytrwałości i szczerości. Potrzeba im kogoś, kto powie, że na koniec wszystko będzie dobrze. Że nieważne co, zawsze będzie tu ktoś, kto cię złapie, gdy będziesz upadał. Oto właśnie „School 2013”.


Dream High”

Dream-High-Cast-dream-high-22299006-1280

Jak sam tytuł wskazuje, drama jest o marzeniach uczniów. Bycie piosenkarzem jest popularnym, ale też ciężkim marzeniem. Nastolatkowie dobrze to wiedzą. Wiedzą jak trudno to osiągnąć, stać się sławnym i utrzymać się na tym. Jednak nadal marzą, próbują i trzymają się marzeń. Dream High to piękna podróż z grupą marzycieli. Mających tylko jeden cel i ryzykują wszystko, aby go osiągnąć. Drama porusza popularne motywy, z naciskiem na to, jaki wpływ, lepszy czy gorszy, mają dorośli na kształtowanie przyszłości uczniów i ich osobowości. Pięknie ukazane są marzenia, ambicje, przyjaźń i miłość. Jest pełna uczuć i muzyki.


„Biscuit Teacher and Star Candy”

Mimo iż drama opowiada o miłości między nauczycielką a sprawiającym problemy uczniem, drama dzieje się w szkole i opowiada o problemach uczniów. W każdym odcinku poznajemy innego ucznia z danej klasy i jego problemy; choroby, prace na pół etatu, rozbite rodziny, bieda, itp.
Uczniowie potrzebują jednej osoby, która zrozumie i uszanuje ich problemy. Taki nauczyciel wkroczył w ich życie i udowodnił, że jest wart zaufania. Ten jeden nauczyciel zmienił życie całej klasy.


„Who Are You: School 2015”

Ta drama nie wniosła niczego nowego; ANI TROCHĘ. Była zagmatwana, praktycznie szkolny makjang*. Jednak nie można zaprzeczyć, że jest wciągająca. Drama opowiadała o dawaniu drugiej szansy w życiu, zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom. Zawsze jest szansa, że się nawrócą i odkupią siebie.

*makjang – wyjaśnienie znajdziecie TUTAJ


☆”Angry Mom”

Y4aKkOPL_d5448b_f.jpg

Kolejny raz mamy ten ponury obrazek, ale mamy też wojownika. Gdy cały świat zachowuje się, jakby nic złego się w szkołach nie działo, gdy cały system szkolnictwa to czysta korupcja i troszczy się jedynie o wyniki i pieniądze, gdy cały naród myśli, że to normalne być prześladowanym, bitym i molestowanym; jedna kobieta uważa inaczej. Robi wszystko co może, aby naprostować pewne sprawy. Surowa, ale imponująca. Bolesna, ale wzruszająca. Wszyscy potrzebujemy wojownika w szkole, kogoś, kto nigdy się nie poddaje i nie męczy.


☆”Jungle Fish 2″

2JF1.jpg

Dorośli przemienili świat w dżunglę. Licealiści są jak ryby, które zagubione utknęły dżungli. Bolesne jest to, że nastolatkowie przyzwyczaili się do tego gdzie są i zaczynają na siebie polować; dopełniając celu dżungli. Samobójstwo, chciwość rodziców, szkolna korupcja, molestowanie seksualne, ciąża i odrzucenie, to główne tematy tej krótkiej dramy. W środku tego zamieszania, nastolatkowie muszą stawić czoła zagrożeniom ich przyjaźni, miłości, wierzeń, marzeń, niezależności i nadziei. Nieporozumienia, brak komunikacji i poczucie winy stają na ich drodze do zjednoczenia. Ale nadal idą do przodu. Pomimo uprzedzeń społecznych, dorosłych mających władzę, szkoły będącej niczym więzienie i okrutnego systemu nauczania, uczniowie pukają do bram nieba. Wybór piosenki lecącej w dramie nie był przypadkowy*.

Pytanie, na które drama poszukuje odpowiedzi to: czy naprawdę możemy zmienić świat? Czy nastolatkowie mogą cokolwiek zmienić? Nawet jeśli wiedzą, że „na końcu ciemnego tunelu, znajduje się okrutna prawda” – mogą sobie poradzić? Jak powinni żyć? Czy z tymi nieuleczalnymi bliznami, będą mogli przetrwać?

*„Knocking on Heavens Door” – jedna z piosenek z dramy


„My Little Bride”

Uwaga! Przeładowanie słodkości! Film ukazuje dziwną tradycję, która nadal żyje w wielu kulturach; aranżowane małżeństwa. Mimo iż już mniej popularne, nadal istnieją. Zamężna nastolatka nie jest niczym zaskakującym w wielu środowiskach. Film ukazuje problemy i przeszkody jakie stoją przed licealistką mającą męża. Normalne życie nastolatki, kontrastujące z małżeńskim życiem. Jakie może być tego rozwiązanie?


Zzang”

http://i.mdldb.net/cache/Wde/K/D45rKZg1_c8f11f_c2x.jpg

Jeśli byłoby trzeba wybrać jeden film o szkołach w Korei Południowej do pokazania światu, dobrym wyborem byłby ten film. Idealne połączenie wszystkich wspominanych spraw uczniów, wszelkie obawy, marzenia i nadzieje, relacje z dorosłymi pokazane w zapierający dech w piersiach sposób. Ten film to rozrywka. Dużo muzyki, śmiechu, łez i poruszających scen. Realistyczny, bolesny i piękny. Świetne aktorstwo i niesamowity scenariusz. Żadnych nowych tematów nie podjęto. Oczywiście, że nie. Szkoła to szkoła. Gdzie tu coś oryginalnego? Ale uwierzcie, jest to lepsza szkolna produkcja od każdej, którą wcześniej widzieliście.


The Harmonium in My Memory”

To wspaniały film o wewnętrznej walce licealistki między jej rzeczywistością jako biednej i „wulgarnej” dziewczyny, która musi zajmować się młodszym rodzeństwem i pomaga matce a jej jednostronną miłością do mądrego i charyzmatycznego nauczyciela. To co przeżyła Hong Yeon, przeżyła pewnie niejedna z nas. Chwile, gdy jedynie pamiętnikowi możemy powiedzieć, jak czułyśmy się patrząc na księżyc. Jest to niezwykle poruszająca i inspirująca opowieść.


„Reply 1997”

Reply-1997-1-610x305.jpg

Będąc nastolatkiem ma się dwie opcje: znaleźć nieodpowiednie towarzystwo i popaść w złe nawyki, albo uzależnić się od czegoś. Reply 1997 jest właśnie o uzależnieniu. Dla głównej bohaterki, był nim pop. Oczywiście głównym tematem jest historia miłosna, która trwa! Było to tak urocze; a taka właśnie powinna być fikcyjna opowieść. Ta drama to po prostu radość.


cr.: (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *