8 czołowych wytwórni zmierzy się z reformą dotyczącą nieuczciwych kontraktów!

Osiem czołowych wytwórni muzycznych podpisywało „niewolnicze kontrakty” ze swoimi trainee.

7 marca Korea Fair Trade Commission (KFTC) przeprowadziła dochodzenie w ośmiu agencjach i wykryła tam 6 typów nieuczciwych klauzul umownych. Oceniane osiem agencji to: SM Entertainment, YG Entertainment, JYP Entertainment, Loen Entertainment, FNC Entertainment, Cube Entertainment, Jellyfish Entertainment i DSP Media.


Nakładanie zbyt wysokich kar za anulowanie kontraktu

Według KFTC, YG Entertainment, JYP Entertainment, FNC Entertainment, Cube Entertainment, Jellyfish Entertainment i DSM Media, za anulowanie kontraktu żądają zapłaty będącej trzykrotnością tego, ile kosztowało inwestowanie w niego jako trainee. Zakładając, że kontrakt trwa 3 lata, kara wyniesie około 150 milionów wonów (około 130 tysięcy dolarów). KFTC uznało karę za nadmierną i zmieniło klauzulę, teraz wymagać można jedynie kary na taką sumę, jaka została na nich bezpośrednio wydana.

Zmuszanie artystów do odnawiania kontraktu

JYP Entertainment, Cube Entertainment i DSP Media stawiały swoich artystów pod presją odnowienia kontraktu lub zmuszało do zapłacenia kwoty dwukrotnie większej niż to, co było w nich zainwestowane. Teraz dozwolone jedynie są wstępne negocjacje z artystą po wygaśnięciu kontraktu.

Anulowanie kontraktów w trybie natychmiastowym, bez uprzedzenia

Klauzula umożliwiająca agencjom natychmiastowe anulowanie kontraktu bez wcześniejszego uprzedzenia, została zmieniona tak, aby uwzględniać czas umożliwiający obu stronom rozwiązanie konfliktu. Ta klauzula była częścią kontraktów Loen Entertainment, YG Entertainment, Cube Entertainment, JYP Entertainment i DSP Media.

Anulowanie kontraktu z niejasnych przyczyn

Klauzula, dotąd pozwalająca SM Entertainment, FNC Entertainment i DSP Media anulować kontrakt z artystą, z niejasnych bądź arbitralnych przyczyn, została usunięta.

Zmuszanie trainee do natychmiastowego płacenia kar

Klauzula, która zmuszała trainee do płacenia kar od razu po naruszeniu kontraktów została zmieniona na taką, która ściśle przestrzega koreańskiego prawa cywilnego.

Ograniczenie jurysdykcji w sprawach prawnych do Centralnego Sądu Rejonowego w Seulu

Klauzula ograniczająca przeprowadzenie i rozstrzygnięcie procesu jedynie w seulskim sądzie rejonowym, została zmieniona aby uwzględniać wszystkie uprawnione sądy.


Wydane zostało również oświadczenie:

„Ochrona praw trainee będzie jeszcze umacniana wraz z poprawianiem kontraktów zawartych między agencjami a stażystami. To sprawi, że istnieć będzie środowisko umożliwiające podpisywanie całkowicie uczciwych kontraktów.”


cr.: (1)

4 comments

 1. Neytiri Reply

  Bardzo dobrze, że się za to wzięli! To tragedia, że kontrakty wymyślane przez sztab prawników największych wytwórni były świętsze niż prawo w kraju.
  Zauważcie też, że najczęściej przy każdym z punktów wymieniano JYP, CUBE i DSP Media 🙁 O dziwo nazwa SM pojawiła się raz, a przecież to głównie ich kojarzymy z niewolniczymi kontraktami i skandalami z tego wynikającymi.

  • Eriko Post authorReply

   Też zauważyłam to z SM podczas tłumaczenia i byłam naprawdę zaskoczona! 😮

 2. I like that Reply

  Dobrze ze wzieli sie za te kontrakty ale treeine i idole powinni patrzyc co podpisuja skonsultować sie z prawnikiem czy coś a nie podpisywać jak leci a potem problemy bo cos tam…

  • Neytiri Reply

   Najgorsze jest to, że te dzieciaki które trenują są tak nastawiane i nakręcane, że po latach wyrzeczeń zrobią wszystko żeby zadebiutować, nie tylko tolerują te karygodne warunki, ale i dobrowolnie, w pełni świadomie, podpisują niekorzystne kontrakty. Każdy trainee liczy, że jemu się poszczęści i znajdzie się w tej garstce idoli, którzy się naprawdę wybili i po latach solidnie dorobili, tak że zwrócą im się te poniesione straty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *