Nowe regulacje prawne dotyczące służby wojskowej idoli

Koniec z odkładaniem służby wojskowej przez celebrytów „na później”! Od teraz specjalna komisja – MMA (The Military Manpower Administration) będzie odpowiedzialna za powoływanie artystów do wojska. Każdym, kto dostanie takie wezwanie będzie musiał stawić się na służbę w określonym czasie bez możliwości przesuwania jej terminu.

 

MMA rozesłało oficjalne listy do koreańskich wytwórni muzycznych z prośbą o współpracę.

Wytwórnie będą musiały wypełniać i przekazywać MMA listy swoich artystów (w tym także stażystów) płci męskiej wraz z ich dokładnymi danymi osobowymi.

Na listach mają się znaleźć mężczyźni urodzeni pomiędzy 1 stycznia 1980 roku, a 31 grudnia 1999 roku. Spis ma obejmować zarówno idoli jak i aktorów, komików, tancerzy, DJów, modeli itd.

Wcześniejsze regulacje prawne dawały sportowcom i celebrytom (w tym także idolom i stażystom) zbyt wiele możliwości na „przesuwanie” terminu odbywania służby wojskowej. Wystarczyło, że idol, aktor czy stażysta znajdował się na obowiązującym kontrakcie z agencją lub „przeciągał” sobie studia, aby jego służba wojskowa mogła być odkładana do ostatniego momentu (30 roku życia). Zatem, ku zadowoleniu „zwyczajnych” i dotychczas pokrzywdzonych obywateli nie będzie już więcej odbywania służby wojskowej przez idoli na „specjalnych warunkach” (연애병사).

Każdy aktor, idol czy stażysta, który otrzyma powołanie na służbę wojskową, będzie miał od 4 do 6 tygodni na zgłoszenie się do wyznaczonego sztabu lub komendy. Następnie zostanie przydzielony do odpowiedniej bazy treningowej, gdzie przejdzie cztero lub pięciotygodniowe szkolenie przygotowujące, by w końcu zostać przydzielonym do jednostki wojskowej i oddziału, w którym będzie służył.

Obywatele Korei Południowej mają do wyboru służbę w:

 • Wojsku lądowym lub Marines (5 tygodniowy trening + 21 miesięcy służba)
 • Policji (4 tygodniowy trening + 24 miesiące służby)
 • Siłach powietrznych (25 miesięcy służby)
 • Marynarce wojennej lub służbach specjalnych (23 miesiące)
 • Osoby, które posiadają KLASĘ 4 – czyli stwierdzoną przez lekarzy jakąkolwiek niepełnosprawność fizyczną lub psychiczną do odbywania czynnej służby wojskowej/policyjnej alternatywnie odbywają 24 miesięczną służbę publiczną.

 


Informacje odnośnie odbywania służby wojskowej w Korei Południowej:

 

Zgodnie z koreańskim prawem wszyscy mężczyźni pomiędzy 18 a 35 rokiem życia, posiadający koreańskie obywatelstwo są zobowiązani do odbycia obowiązkowej służby wojskowej.

 

Kto nie musi odbywać służby wojskowej?

 • Koreańczyk, który zmienia obywatelstwo przed ukończeniem 18 roku życia.
  Przykładowo: jeżeli Koreańczyk decyduje się przyjąć obywatelstwo Stanów Zjednoczonych (lub innego kraju), jednocześnie traci on obywatelstwo koreańskie. Rząd Korei Południowej nie uznaje podwójnego obywatelstwa osób pełnoletnich.

 


Podwójne obywatelstwo jest uznawane przez rząd Korei Południowej w przypadku osób niepełnoletnich tylko i wyłącznie w przypadku gdy: 

Oboje rodzice posiadają obywatelstwo Korei Południowej (prawo krwi), ale ich dziecko urodziło się poza granicami Korei Południowej (prawo ziemi). 

Osoba niepełnoletnia (według koreańskiego prawa do 22 roku życia) może posiadać podwójne obywatelstwo (prawo krwi i prawo ziemi). Jednak do czasu ukończenia 18 roku życia jest ona zobowiązana wybrać, którego z nich się zrzeknie.

Mężczyzna, który posiada podwójne obywatelstwo musi zatem zdecydować do czasu ukończenia 18 roku życia, które obywatelstwo przyjmie, a którego się zrzeknie. Jeśli zdecyduje się on przyjąć koreańskie, jako obywatel Korei Południowej będzie zobowiązany do odbycia służby wojskowej. Jeśli zdecyduje się zrzec koreańskiego obywatelstwa i przyjąć obywatelstwo drugiego kraju, to po ukończeniu pełnoletności - 22 lata będzie w Korei traktowany jak obcokrajowiec (bez względu na pochodzenie rodziców).

 • Mężczyzna ze stwierdzonymi przez lekarzy chorobami lub zaburzeniami psychicznymi zostaje zwolniony lub częściowo zwolniony z obowiązkowej służby wojskowej. O zdolności do służby decydują lekarze. (Dokumentacja medyczna musi zostać dostarczona w trakcie 60 dni od daty otrzymania wezwania).
 • Mężczyzna ze stwierdzoną przez lekarzy niepełnosprawnością fizyczną, zostaje zwolniony lub częściowo zwolniony z obowiązkowej służby wojskowej. O zdolności do służby decydują lekarze. (Dokumentacja medyczna musi zostać dostarczona w trakcie 60 dni od daty otrzymania wezwania).

 

 

Przesuwanie służby wojskowej

Od natychmiastowego powołania na służbę wojskową mężczyźni mogą się odwołać w następujących przypadkach:

 

1) Przesuwanie służby wojskowej o ponad rok:

 • „Chwilowy” brak zdolności fizycznej lub psychicznej do wykonywania służby wojskowej.
 • Prawo do ukończenia edukacji (pod warunkiem, że są to studia wyższe np. uzyskanie dyplomu licencjata, magistra, doktora itd.).
 • Jeśli mężczyzna otwiera własny biznes – firmę (służbę wojskową może on przesunąć o maksymalnie 3 lata licząc od roku „otwarcia” przedsiębiorstwa).

2) Przesuwanie służby wojskowej o mniej niż rok czasu:

 

 • jeśli rodzeństwo (brat) aktualnie odbywa służbę wojskową
 • w przypadku śmierci bliskiego członka rodziny (mama, tata, brat, siostra lub dziecko), służbę wojskową można przesunąć o 30 – 60 dni w zależności od sytuacji rodziny
 • naturalne katastrofy (powódź, trzęsienie ziemi itd.) – 60 dni
 • jeśli mężczyzna stara się o pracę w rządzie
 • jeśli mężczyzna „spodziewa się” dziecka lub ma małe dziecko (niemowlę) – służbę wojskową może przesunąć o 6 miesięcy

 

 

 


source: (1)

 

 

1 Comment

 1. Rossellinique Reply

  Cóż za ironia, że więcej wiem o tego typu rzeczach w Korei niż we własnym kraju 😛
  Trochę przerąbane, teraz idole nie mają wyjścia, lepiej szybko to zaplanować i wykonać niż być zaskoczonym w trakcie planowania comebacku czy trasy koncertowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *