G-Dragon reaguje na odrzucenie USB „Kwon Ji Yong” jako albumu przez Gaon Chart

G-Dragon zamieścił post na Instagramie w odpowiedzi na niedawne ogłoszenie Korea Music Content Industry Association, mówiące, że jego najnowszy album – „Kwon Ji Yong”, który został wydany tylko i wyłącznie online w formie USB, nie może być technicznie uznany za „album”.

„Z czym jest problem?

Jak ktoś, kogo nawet nie znasz, może decydować, czy dzieło artysty jest albumem, czy nie? To kilka piosenek, które byłem gotowy ujawnić światu po długim czasie rozmyślania i rozważania.

Za każdym razem, gdy trzymam nowy album, który wciąż znajduje się w plastikowej obudowie, to jak sen. Nieważne, czy jest na winylu, płycie CD, USB, czy kasecie. 

Najważniejszą rzeczą nie jest zewnętrzne opakowanie, czy atrakcyjny wygląd, ale muzyka, która może być odtwarzana przez kogokolwiek, gdziekolwiek, gdzie został nagrany mój głos, to moje piosenki. 

Poprzez twoje uszy, twoje oczy, twoje ręce, twoje usta. To zostanie zapamiętane w naszych sercach, nieważne, ile czasu przeminie. 

Utwory, choć czasem krótkie, na pewno wpiszą się w strony naszego życia. 

Wspaniałe teksty i melodie to wszystko. Nic innego się nie liczy.”

View this post on Instagram

난 문제가 아냐 문제의 답이에요🎵

A post shared by 권지용 (@xxxibgdrgn) on

Korea Music Content Industry, które operuje notowaniami na Gaon, wyjaśniło, dlaczego „Kwon Ji Yong” w formie USB nie może być uznany za „album”

Zgodnie z obowiązującym prawem autorskim, „album” to „fizyczny obiekt, zawierający muzykę”. Początkowo Korea Music Content Industry było gotowe zatwierdzić album G-Dragona, ponieważ na USB można zapisywać muzykę, podobnie jak na kasetach, czy płytach CD.

USB „Kwon Ji Yong” nie zawiera jednak muzyki. Znajduje się na nim link do strony, na której należy wpisać kod, który wydrukowany jest na opakowaniu albumu, aby móc pobrać piosenki oraz teledysk. Z tego powodu Korea Music Content Industry uznało urządzenie za narzędzie do pobierania muzyki, a nie album.

Organizacja wyróżniła coś jak „kino album” – nowy typ albumu, który pozwala użytkownikom pobierać piosenki, teledyski, zdjęcia z sesji i więcej poprzez komputer lub smartfon. Korea Music Content Industry nie klasyfikuje „kino album” jako normalnego albumu.

W wyniku tego, „Kwon Ji Yong” nie będzie wliczany na listę sprzedaży albumów Gaon, co będzie miało wpływ na jego rankingi w programach muzycznych „Inkigayo” oraz „Show! Music Core”, które uwzględniają wyniki na tej liście.

Przeciwnicy tej decyzji twierdzą, że zakupienie USB wciąż równa się zakupieniu albumu, niezależnie od jego zewnętrznej formy i sposobu zapisania muzyki.


cr.: (1)

2 comments

  1. Suzzzi Reply

    Dokładnie za album trzeba było zaplacic… za dramo sie tego kodu do pobrań nie dostało… to bardzo krzywdzące dla artysty…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *