[Korea Południowa] Badania wykazują, że 80% wśród ankietowanych koreańskich mężczyzn wykorzystuje swoje partnerki

Przerażające nagranie, na którym widać jak mężczyzna bije i kopie swoją partnerkę po czym ściga ją ciężarówką po ulicach Seulu zostało opublikowane przez media w lipcu tego roku. Wstrząśnięte incydentem południowokoreańskie społeczeństwo rozpoczęło 100 dniową kampanię przeciwko przemocy wobec kobiet.

 

Najnowsze badania przeprowadzone przez Koreański Instytut Kryminalistyki i Kryminologii niestety dowodzą, że wydarzenie z lipca nie jest pojedynczym czy też rzadkim przypadkiem nadużycia przemocy wobec kobiet w tym kraju.

 

Wyniki zostały oparte na zeznaniach 2 tys. koreańskich mężczyzn:

  • 79.7% czyli około 1,593 z ankietowanych mężczyzn znęcało się fizycznie lub psychicznie nad swoimi partnerkami (naruszanie nietykalności fizycznej i naruszanie godności osobistej)
  • 71% badanych mężczyzn kontrolowało swoje partnerki ograniczając im możliwość spotykania się ze znajomymi lub rodzinami. Zachowania te obejmowały też często kwestię ubioru.
  • 37.9% przyznało się do stosowania przemocy seksualnej wobec partnerek (naruszenie intymności).
  • około 23% trzasnęło drzwiami lub tupnęło ze złości kłócąc się ze swoją partnerką, 100 mężczyzn przyznało, że w trakcie kłótni posiniaczyło swoje dziewczyny lub też zostawiło im małe blizny

 

 

Jeden z naukowców, który zajmował się zbieraniem danych i analizowaniem wyników w tej sprawie – Hong Young Oh skomentował:

Tego typu zachowania najprawdopodobniej wynikają z głęboko zakorzenionego w koreańskiej kulturze patriarchatu.

Większość z tych mężczyzn w ogóle nie zdawała sobie sprawy, że stosuje przemoc wobec swoich partnerek.

W naszych badaniach uwzględniliśmy także dane, które otrzymaliśmy z infolinii „Korea Women’s Hotline”. ​​61,6% z dzwoniących tam kobiet twierdzi, że padło ofiarą nadużycia bądź przemocy w związku. Policja zobowiązała się współpracować z organizacjami udzielającymi pomocy takim kobietom.

Rząd nowego prezydenta – Moon Jae-in, również zapowiedział, że zamierza podjąć odpowiednie kroki, aby kobiety mogły czuć się bezpiecznie.  

Społeczeństwo uważa, że aktualne kary dotyczące prześladowania i przemocy są zbyt łagodne, a często w ogóle nie są egzekwowane. 


Src: The Telegraph

10 comments

 1. Lim Reply

  Niby technologicznie bardziej rozwinięci od USA, ale społecznie zacofani jak w średniowieczu… Wszyscy wytykają poniżanie kobiet Arabom a tymczasem widocznie w Azji wschodniej wcale nie jest z tym lepiej.

  • Lim Reply

   I pomyśleć teraz o tych wszystkich idolach, którzy gadają tymi słodkimi tekstami do swoich faneczek, zalewają je fanservicem, czy o aktorach z dram, dostających role niemalże książąt na białym koniu, traktujących swoje drugie połówki jak księżniczki… I to wszystko po to, żeby zatuszować faktyczne traktowanie kobiet w tym kraju. Ciekawe czy te wszystkie koreaboo co chcą mieć „idealnego chłopaka Koreańczyka” po zobaczeniu wyników tych sond zmieniłyby zdanie…

   • Kpoperka0507 Reply

    Ale nie każdy idol jest taki…to że inni tacy są to nie oznacza że każdy Koreańczyk taki jest.

    • Lim Reply

     Pewnie że nie każdy, ale 80% to jednak znacząca większość. A idole to ludzie jak wszyscy inni, więc wśród nich na pewno też jest dużo takich wymoczków. A może nawet i więcej, bo świat show businessu bardzo udziela się celebrytom psychicznie, oczywiście w negatywny sposób, demoralizując ich jeszcze bardziej niż „zwyczajnych” ludzi.

 2. Mara Reply

  A faneczki gadają „chcę wyjśc za oppe wtedy będę szczęśliwa” 😉 80% to baaardzoo dużo i nie zdziwie się jak niektórzy idole tacy są

 3. Jimi Reply

  Moim zdaniem to działa w obie strony. Oni tam maja wpojone od pokoleń takie zasady i wartości, ze mężczyźni czuja się bogami i faktycznie tez nie czuja ze stosują przemoc. Jednak kobiety tam są tez bardzo zamknięte i wystarczy ze facet ją dotknie przypadkiem czy spojrzy albo powie i już jest oskarżany o napastowanie. Oni są inna kulturą. Mimo wszystko : fakt, faceci Azjaci to żadni książęta, wystarczy spotkać azjatę w klubie. wystarczy chwila i raczki idą mu nie tam gdzie trzeba.

 4. Neytiri Reply

  Zatrważające dane. Historia i kultura Azji swoją drogą, ale mamy XXI wiek, trzeba głośno o tym mówić i wskazywać co jest niewłaściwe. Najwyższa pora na dokonanie zmian i postęp w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *