Była członkini RaNia – Alex podzieliła się ciekawostkami z życia k-popowej idolki

Alex odpowiadała na pytania dotyczące koreańskiego show biznesu i jej doświadczeń jako byłej idolki!

https://twitter.com/thealexreid/status/902727826805186560

 

Pytanie: Hej Alex! Jak wyglądają nagrania do muzycznych show, takich jak Music Bank czy MCountdown? Ile godzin się na nich spędza? Udało Ci się podczas nich spotkać/poznać innych idoli? Bardzo mnie to ciekawi!

Z dormu wyjeżdżałyśmy około 3-4 nad ranem, a wracałyśmy około 22:00. Najczęściej do północy jeszcze ćwiczyłyśmy. W trakcie promocji grafik jest bardzo napięty. Trzeba pamiętać, żeby dobrze się odżywiać i znaleźć trochę czasu na sen, aby się nie rozchorować. Poznałam wielu idoli za kulisami programów muzycznych, wszyscy zawsze byli uroczy i mili. Kłanialiśmy się nisko, żeby okazać sobie wzajemny szacunek ☺️❤️

Pytanie: Jakie umiejętności zdobyłaś w trakcie swojego pobytu w Korei? Czy nowe doświadczenia Cię zmieniły? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jakie według Ciebie są największe różnice pomiędzy koreańską sceną muzyczną a amerykańską sceną muzyczną?

Świetne pytanie! Nauczyłam się naprawdę wielu rzeczy.


Przede wszystkim, jak przetrwać w trudnych warunkach. Kiedy tam przyjechałam, nie znałam praktycznie języka. Czułam się strasznie zagubiona. To zmusiło mnie do kreatywnego myślenia, szybkiego rozwiązywania problemów, samodzielności i samowystarczalności.

Całe to doświadczenie bardzo mnie zmieniło, jestem zupełnie inną osobą niż byłam na początku tej podróży. Odpowiadając krótko, nauczyłam się samodyscypliny i  odnajdywania w sobie siły – nawet nie wiedziałam, że tyle jej posiadam.

Pytanie: Czy Twoja rodzina wspierała twoją decyzję, kiedy postanowiłaś zostać idolką?

 

Na początku bardzo ich to zaskoczyło: „GDZIE SIĘ WYBIERASZ????!!!! W JAKIM CELUU??!”
Moja mama bardzo się o mnie martwiła, bała się mnie puścić tak daleko od domu, na tak długo. Tym bardziej, że zapragnęłam pracować w przemyśle, o którym ona totalnie nic nie wiedziała. Później jednak, po moim debiucie, moja rodzina odwiedziła mnie w Korei. Bardzo się ekscytowali i kibicowali mi. Mój tata zapisywał każdy artykuł, który pojawił się w internecie na mój temat… każde zdjęcie, każdy nasz występ itd..  ma folder na folderze ❤️ To właśnie z jego powodu było mi najbardziej przykro, że opuszczam koreańską scenę muzyczną. Nie chciałam go zawieść, bo wiedziałam, jaki jest dumny za każdym razem, kiedy widzi mnie w telewizji. 

 

Pytanie: Czy koncept zespołu Ci odpowiadał? Jest przecież jednym z najseksowniejszych w koreańskiej branży muzycznej. Czytając Twój opis na Twitterze odniosłem/łam wrażenie, że nie będziesz się czuć komfortowo, prezentując seksowny koncept.

Nie przeszkadzał mi on… Koreańska telewizja narzuca pewne granice. Nie odnosiłam wrażenia, że seksowny koncept to jedyna rzecz, którą „sprzedajemy” jako zespół. Gdyby to jednak zależało ode mnie, zmieniłabym koncept. Pokazałabym jakie fajne są dziewczyny z RaNia. 

 

 

Pytanie: Musiałaś nagrywać piosenki po koreańsku? Czy pozwolili Ci śpiewać po angielsku? Czy inne członkinie pomagały Ci pisać teksty utworów w języku koreańskim?

Tylko raz miałam okazję rapować po koreańsku. Bardzo chciałam śpiewać po koreańsku podczas ostatniego comebacku, ale producent stwierdził, że angielskie wstawki w piosence brzmią lepiej. Haha, chyba każdy z nas chce próbować rzeczy, które są dla niego nowe.

Napisałam kilka krótkich tekstów w języku koreańskim, głównie w celu ćwiczeń, nigdy nie zostały one opublikowane.

 

Pytanie: Czy to prawda, że sama robiłaś sobie makijaż? Czy miałaś od tego stylistów? Słyszałam, że nawet w USA wiele ciemnoskórych kobiet musi przynosić własne podkłady na sesje zdjęciowe.   Czy tak samo to wygląda w Korei? Udało Ci się kupić produkty do makijażu w Korei? Czy przywoziłaś je ze Stanów? Nagrasz kiedyś pokazowy filmik jak robiłaś swój makijaż?

To prawda, że sama robiłam sobie makijaż. Stylistki nie posiadały odpowiednich produktów do mojego koloru karnacji. Przez ich produkty wyglądałam nienaturalnie biało. Przynosiłam ze sobą własne produkty do makijażu takie jak fluid, bronzer etc. Używałam też swojego tuszu do rzęs i cieni do powiek. Jasne, mogę nagrać coś takiego 🙂

 

Pytanie: Czy będąc w Korei doświadczyłaś dyskryminacji na tle rasowym? Co myślisz o rasizmie w Korei? (chodzi tutaj o „blackface”, „przywłaszczanie” sobie czarnej muzyki i kultury). Dziękuję!! 🙂

Tak.

Nauczyłam się jednej bardzo ważnej rzeczy: zamiast obrażać się albo brać sobie ich uwagi/komentarze do serca lepiej ich edukować w pewnych tematach. Przedtem nie zdawałam sobie sprawy, jak mało ludzie na świecie wiedzą o rasizmie, o tym, co jest dobre, a co złe.. co może kogoś skrzywdzić lub urazić. Ich rasizm wynika ze zwykłej niewiedzy. Stwierdziłam, że nie ma sensu gniewać się na nich za ignorancję. Ludzie czasami po prostu czegoś nie wiedzą, bo nikt ich nie nauczył. Dlatego aktualnie skupiam się na uświadamianiu ludzi. Tylko to pomoże „wyplewić” rasizm wśród przyszłych generacji..

 

Pytanie: Najbardziej krępująca sytuacja, która Ci się przytrafiła, kiedy byłaś członkinią grupy RaNia?

Podczas V-App broadcast miałam za małą koszulkę, która rozpięła mi się na wizji. Producent spanikował i przybiegł zasłonić moje ciało swoimi notatkami. Płakałam wtedy przez godzinę. 

Pytanie: Jak to jest z weganizmem/wegetarianizmem w Korei?

Weganizm jest praktycznie niemożliwy, chyba że sam/sama sobie cały czas gotujesz. Ten koncept w ogóle nie jest popularny w tym kraju. Z weganki musiałam stać się wegetarianką, a i tak było mi bardzo ciężko! 

 

Pytanie: Czy planujesz kontynuować karierę muzyczną w Korei lub USA?

Tak, planuje wydać coś w Stanach. Nie przekreślam też swojej przyszłości na koreańskiej scenie muzycznej. 

Pytanie: Jak dowiedziałaś się o swoim odejściu z zespołu RaNia? Przedyskutowaliście to wcześniej? Czy postawili Cię przed faktem dokonanym?

Wszystko było wcześniej przedyskutowane.

Pytanie: Co Ci się najbardziej podobało w życiu idolki?

Fan meetingi. To wspaniałe uczycie móc podziękować fanom za ich wsparcie twarzą w twarz!

Pytanie: Czy kiedykolwiek żałowałaś swojej decyzji o rozpoczęciu kariery w koreańskim przemyśle rozrywkowym?

Nigdy. To było moje marzenie i zawsze doceniałam swoje szczęście, że mogłam spróbować i tego doświadczyć. Zawsze będę wspierała i zachęcała ludzi, którzy mają podobne marzenie. Ale jeśli muzyka nie jest Twoją prawdziwą pasją to nie polecam, bo będzie Ci bardzo ciężko.

Pytanie: Dlaczego akurat zespół RaNia? Dlaczego k-popowa grupa?

Kochałam i kocham k-pop. Nie spodziewałam się jednak, że będzie tam dla mnie miejsce. Dlatego, gdy tylko nadarzyła się okazja, postanowiłam jej nie zmarnować. Nie chodziło tylko o spełnianie mojego marzenia, ale o otwieranie drzwi dla innych osób z różnych części świata i ras.

Pytanie: Dlaczego nie pojawiałaś się we wszystkich występach zespołu???

Dobre pytanie! Też się nad tym zastanawiałam lol

Pytanie: Co było najtrudniejszym doświadczeniem w Korei?

Nie spodziewałam się, że będę aż w takim stopniu traktowana, jak przybysz z innej planety

Pytanie: Czy idole w ogóle wiedzą i obserwują, jak ich utwory i albumy radzą sobie w rankingach?

Tak, bardzo ich to interesuje

Pytanie: Czy agencja narzucała Ci jakieś zasady, zakazy? Np. w niektórych wytwórniach idole mają zakaz „randkowania”.

W DR było dużo zasad, do których musiałyśmy się stosować… ale nigdy nie interesowało ich np. co jemy albo nigdy nie usłyszałam od agencji, że nie mogę się z kimś spotykać  

Pytanie: Jak ma się twój koreański?

Lepiej niż ludzie się spodziewają. Gorzej niż chciałabym, żeby się miał.

Pytanie: Jak się czułaś wiedząc, że masz pierwszeństwo debiutu nad stażystami (trainees), którzy ćwiczą i przygotowują się wiele lat od dzieciństwa.

To prawda, nigdy nie byłam stażystką w Korei. Ale z przemysłem muzycznym jestem związana od 5 roku życia, czyli dłużej niż większość trainees w Korei. Cóż, prawda jest taka, że show biznes nie zna słowa „fair” (sprawiedliwość) itd. Jeśli jesteś tym czego wytwórnia potrzebuje teraz-zaraz, to cię wezmą/przyjmą jako pierwszą, bez względu na wkład, pracę i poświęcenie innych.

Pytanie: Czy próbowali rozjaśnić Ci skórę? Zaproponowali Ci operację plastyczną?

Nie pozwoliłam sobie rozjaśnić cery. Rozjaśniali mi twarz edytując zdjęcia, co zauważyłam. Nigdy nie zaproponowano mi operacji plastycznej. 

Pytanie: Czy czułaś się stygmatyzowana przez to, że nie jesteś Azjatką? Doświadczyłaś jakiejś dyskryminacji albo dziwnych oczekiwań od innych idoli bądź fanów?

Tak, odczuwałam to. 

Pytanie: Nie jesteś w 100% czarna, ani w 100% biała. Jak się identyfikujesz i dlaczego?

Osobiście uważam się za ciemnoskóra osobę. Ponieważ świat nie postrzega mnie jako „białą”. Wiem jak to jest być osobą „kolorową”. Postaram się to wyjaśnić najlepiej jak potrafię: Ciemnoskóre dziewczyny potrzebują więcej wzorów do naśladowania, dzięki którym będą mogły uwierzyć, że są piękne, zdolne i mogą osiągnąć, co tylko chcą! Świat nam tego nie mówi, dlatego staramy się to sobie przekazywać we własnych kręgach. 

Więcej pytań i odpowiedzi znajdziecie na thealexreid

 

 

 

 

4 comments

  1. Avance Reply

    Ja bym Alex określiła jako osobę białą po solarium xD To moja mama jest ciemniejsza od przesiadywania na słońcu i w solarium. Alex mimo iż to jej naturalny odcień skóry, wygląda jakby po prostu się ładnie opaliła. Nie rozumiem jak można ją dyskryminować czy obrażać z tego powodu. Ja od dziecka jestem bardzo blada (typowy idealny odcień skóry Koreanek), kiedyś go nienawidziłam i chciałam być ciemniejsza tylko dlatego że wszyscy inni ludzie mieli ciemniejszy odcień skóry niż ja. Po poznaniu k-pop’u zrozumiałam, że są też ludzie którzy wolą jasna karnację i zaczęłam czuć się dumna ze swojego koloru skóry. I tak jak w Azji uwielbiają jasną karnację tak np. w Ameryce bądź Europie ludzie preferują opaloną, ciemną karnację. każdy ma inne gusta i należy je szanować i nie obrażać siebie nawzajem tylko dlatego że dana osoba ma coś co my nie lubimy.

  2. Neytiri Reply

    Bardzo mądrze, z dystansem i pozytywnym nastawieniem wypowiada się o doświadczeniach w kpopowym przemyśle, podziwiam ją za to. Domyślam się, że nie może albo nie chce o pewnych przykrych sprawach związanych ze współpracą z wytwórnią opowiadać, ale to też rozumiem. Koniec końców, może nie wszystko wyszło tak jak zapowiadali, jak się spodziewaliśmy, czy jak Alex miała nadzieję że się potoczy, ale z pewnością zarówno dla niej, jak i dla fanów czy przyszłych artystów nie-Azjatów, to było ciekawe doświadczenie i przetarło szlaki. Życzę jej powodzenia, wydaje się być bardzo fajną osobą 🙂

  3. yoo Reply

    Ta opdowiedz na pytanie o wystepy mnie rozbawiła XD ale ogólnie Alex mądrze się wypowiedziała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *