Lia Kim wypowiada się na temat różnic w traktowaniu choreografów a producentów

Choreografka Lia Kim sama zrobiła dla siebie miejsce w przemyśle poprzez kanał na YouTube 1MILLION Dance Studio. W wywiadzie opowiedziała o swojej karierze i braku jakiejkolwiek ochrony dla pracy choreografów.

Pierwszą dobrze znaną choreografią stworzoną przez Lię Kim był taniec dla Lee Hyori do reklamy Anyclub. Podała Hyoyeon (Girls’ Generation), Min (miss A) i byłą członkinię 2NE1 – Minzy, jako przykłady artystów, których trenowała.

„Byłam nauczycielem dla trainee i piosenkarzy. Wtedy, ponieważ byłam blisko z Sunmi, zajęłam się jej choreografią do ’24 Hours’. Po tym stałam się odpowiedzialna za dużą ilość choreografii, wliczając w to „TT” od TWICE czy ‚Very Very Very” I.O.I.”

Zapytana o powód przejścia z nauczycielki tańca do bycia choreografką, szczerze wyznała swój powód.

„Byłam zmęczona. Byłam zmęczona nauczaniem. Będąc nauczycielką tańca w przemyśle rozrywkowym przez długi czas, czułam się jakbym odkrywała talenty i oddawała je komuś innemu. Przekazywałam swój talent i wiedzę komuś, ale czułam jakby po prostu było mi coś odbierane. Sprzedawanie moich talentów za pieniądze nie sprawiało, że czułą się dobrze i zwyczajnie nie chciałam być asystentką w cieniu, więc zostałam choreografem aby pokazać mój talent.”

Wypowiedziała się tez na temat praw choreografów a innych profesjonalistów w przemyśle muzycznym.

„To przykre, że choreografowie nie mają ochrony. W porównaniu do kompozytorów i producentów, ciężko jest nam utrzymać ochronę praw autorskich.”

Dodała, że choreografowie powinni mieć taką samą ochronę praw autorskich co inni profesjonaliści i skomentowała, że budżet dla choreografów jest „śmiesznie niski” w porównaniu do tych producentów.

„Traktowanie choreografów pozostawia wiele do życzenia”


Lia Kim stworzyła choreografię do piosenki Sunmi „Gashina” i stała się wielkim sukcesem. Poniżej filmik z jej wykonaniem tej choreografii:


cr.: (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *