Kontrowersje na temat wypowiedzi Baekhyuna, dotyczącej depresji + idol przeprasza za swoje słowa

Baekhyun (EXO) opublikował 2 stycznia post na Instagramie, aby przeprosić za to, co powiedział w odniesieniu do depresji podczas fansign’u, który miał miejsce kilka dni wcześniej. Napisał:

„Witajcie, tutaj Baekhyun. Piszę ten post, ponieważ chciałbym osobiście przeprosić za moje komentarze z fansign’u, mającego miejsce 30 grudnia.

Szczerze, ostatnio byłem w stanie, w którym przeżywałem wiele strachu oraz byłem nadwrażliwy na temat depresji. I kiedy rozmawiałem z tą fanką przez dłuższy czas, zmartwiłem się, a nawet przestraszyłem. Na fansign’ie, który powinien być wypełniony radością, naprawdę poczułem powagę tego, co fanka, którą chciałem uszczęśliwić, mi wyznawała i myślę, że byłem naprawdę poruszony myślą, że „mogę już nigdy nie rozmawiać z tą fanką po tym, gdy opuścimy to miejsce”. Chciałem powiedzieć jej choć jedno słowo pociechy i szybko zrobić dla niej cokolwiek, [podczas wydarzenia] myśląc, że moje słowa mogą stać się dla niej źródłem siły, ponieważ powiedziała, że mnie lubi.

Nawet po tym, jak skończyłem rozmawiać z tą fanką, myślałem o tym aż do końca fansign’u. Było coś, co powiedziałem bezmyślnie, pocieszając ją i innych fanów, którzy przyszli, że są dobrzy ludzie i oczywiście EXO, którzy stoją po ich stronie, gdy czują depresję lub przechodzą przez trudny czas. Mówiłem pochopnie, ponieważ nie mam umiejętności organizowania i wyrażania moich intencji w krótkim czasie. Dlaczego użyłem tych słów, tych zdań w tamtym momencie, żałuję tego, ponieważ chciałem tylko pocieszać…

Boję się nawet pisząc to, że popełnię jakiś błąd w poście. Chcę jednak szczerze przeprosić. Przepraszam tę fankę i wszystkich, którzy poczuli się zranieni z tego powodu. Stanę się Baekhyunem, który będzie bardziej ostrożny w słowach i czynach.”

View this post on Instagram

안녕하세요 백현입니다. 12월 30일 팬사인회 현장에서 있었던 제 발언과 관련해 직접 사과를 드리고 싶어서 이렇게 글을 올립니다. 저는 사실 요즘 우울증에 대해 많이 겁이나 있고 과민한 상태였어요. 그런데 현장에서 그 팬분과 꽤 많은 이야기를 나누면서 너무 걱정이 됐고 덜컥 겁이 났어요. 제가 행복하게 해주고 싶은 팬이 즐거움으로 가득 차야 하는 팬사인회에서 저에게 털어놓은 이야기가 꽤 심각하게 느껴졌고, 이 팬과 오늘 이 자리에서 헤어지면 다시는 이야기를 나눌 수 없다는 생각에 마음이 많이 조급했던 것 같아요. 한 마디라도 더 위로하고 싶었고 저를 좋아한다고 했으니까 제 말이 힘이 될 수 있을 텐데라는 생각에 오늘 이 자리에서 빨리 어떻게든 해주고 싶었어요. 그 팬 분과 이야기 한 후 팬사인회가 끝날 때까지 그 생각에 빠져 있었던 것 같아요..그래서 그 팬분은 물론 현장에 오신 팬 분들께도 우울하고 힘든 일이 있어도 엑소는 물론 옆에 좋은 분들이 있으니 힘내시라는 말을 하는 과정에서, 경솔하게 말한 부분이 있었습니다. 제 마음을 짧은 시간에 잘 정리해서 전달할 수 있는 능력도 없으면서 섣부르게 말을 꺼냈어요. 제가 그 순간 왜 그런 말, 단어를 선택했는 지 후회됩니다. 정말 위로하고 힘을 내라고 하고 싶은 마음뿐이었는데.. 지금 이 글을 쓰고 있는 중에도 또 제 글에 실수가 있지는 않을까 두려워요. 하지만 진심으로 사과드리고 싶어요. 그 팬분께도 죄송하고 이 일로 인해 상처받은 모든 분들에게 죄송하다는 말씀 드리고 싶습니다. 앞으로는 말과 행동을 더욱 신중히 하는 백현이 되겠습니다.

A post shared by BaekHyun. (@baekhyunee_exo) on

Piosenkarz został skrytykowany za dobór słów dotyczących depresji dwa razy podczas wydarzenia, po którym fanka opublikowała rozmowę, którą z nim odbyła. Inni dzielili się pociętą częścią tego, co powiedział później w swoim oświadczeniu końcowym poza kontekstem.

Od tamtego czasu rzekoma fanka publikowała wiele oświadczeń, dotyczących jej rozmowy z nim, a także jego późniejsze komentarze podczas zakończenia eventu, wyjaśniając, że wierzy, iż to, co napisała nie zawiera niuansów w dobrych intencjach Baekhyuna, które czuła poprzez jego zachowanie, mimikę twarzy i ton głosu, gdy mówił. Potwierdziła również, że czuła się osobiście bardzo pocieszona i zmobilizowana po tym, co usłyszała, a także po tym, co Baekhyun powiedział potem do wszystkich.

Baekhyun powiedział dokładnie podczas przemowy końcowej:

„Wygląda na to, że są tu osoby, które przechodzą przez depresję. Jeżeli miałbym wyrazić swoje myśli, nie wiem, dlaczego ludzie chorują na depresję i bezsenność. Nie krytykuję tego. Możecie nie być w stanie zawsze zmuszać się do myślenia pozytywnie, ale—. Wiecie, że są ludzie, którzy dają wam energię w życiu? Jak przyjaciele i inni; macie też mnie. Mam więc nadzieję, że wszyscy możecie uśmiechać się cały czas, widząc innych członków EXO oraz mnie. Ach—, właśnie dlatego mam nadzieję, że wszyscy możecie stać się bardziej szczęśliwi. Nie poddawajcie się. Walczcie! 

Bądźmy szczęśliwi razem. Naprawdę bądźmy. Szczęśliwego Nowego Roku! Uśmiechajmy się razem w 2018. Nie stresujcie się za bardzo i do zobaczenia w przyszłym roku!”


cr.: (1)

21 comments

 1. ... Reply

  Jak dla mnie jego wypowiedź jest poprawna, chociaż temat depresji to drażliwy temat ostatnimi czasy.

  • Nickey Reply

   Jasne, lepiej nic nie robić i zostawić ich, żeby sami sobie poradzili, prawda?

  • Hazel Reply

   Jak się ma zamiar przekręcić czyjeś słowa, to lepiej się zamknąć. Bo Baek nie powiedział nic zlego, ani nic co mialoby kogokolwiek urazic.
   Ah, i brawo za wyciaganie slow z kontekstu

 2. Kim Reply

  W sumie to ogólnie miał dobre intencje, ale jednocześnie wyraził swoje zdanie w sposób który pokazuje że nie wie czym jest depresja. Ale w sumie w Korei praktycznie nikt nie rozumie depresji, anoreksji, chorób psychicznych więc… nie ma co. Ktoś rozdmuchał bo nie było dawno dramy między Armys i exol.

  • ... Reply

   Nie zrzucała bym winy tylko na army bo po samobójstwie Jonghyuna depresja jest ciężkim tematem.

 3. xiao Reply

  Wszyscy zachowują się jakby on serio coś złego zrobił, podczas gdy ludzie w naszym otoczeniu potrafią nazywać osoby z depresja „zbuntowanymi nastolatkami”, które sobie wmawiają choroby.

 4. xiao Reply

  Widać, że Baekhyun martwił się o nią, więc nie rozumiem o co tym ludziom chodzi.

 5. Neytiri Reply

  Nie ma za co przepraszać, chciał jak najlepiej i fanka przyznała, że to spotkanie i słowa otuchy ze strony Baekhyuna były dla niej pomocne. Nic się nie poradzi, że są na świecie negatywni ludzie, którym bardzo zależy aby doszukiwać się negatywnych treści nawet w tym co ich nie dotyczy, przekręcać je i rozdmuchiwać. Karmią się szerząc nienawiść. Ofiarą padł nie tylko Baekhyun. Bardzo przykre jest, że tym razem bezdusznie wykorzystano bezbronną i niczemu winną EXO-L, wyciągnięto i wypaczono jej historię, naskakując na jej idola, doprowadzono do tego, że musiała się tłumaczyć i najpewniej sama też czuje się winna. To już nie jest fanwar, to nękanie.

 6. Malina Reply

  I co niby złego powiedział, bo nie czaję? Jak dla mnie to chciał żeby pamiętali, że zawsze jest ktoś, kto się o nich martwi, na kogo mogą liczyć. Że nie są sami. I żeby szukali tego sensu życia i radości w małych rzeczach. Przecież EXO, jak i inni muzycy ciągle powtarzają, że chcą wywoływać na twarzach fanów uśmiechy i choć trochę poprawiać im humor.
  Przynajmniej pokazał, że się przejmuje i że fani są dla niego ważni, a nie udawał, że nie ma tematu…

 7. ... Reply

  Nie zrzucała bym winy tylko na army bo po samobójstwie Jonghyuna depresja jest ciężkim tematem.

 8. Suzzzi Reply

  Samobójstwo Jonghyuna to fakt ciężki temat, no ale nie popadajmy w skrajnosci. On nie powiedział nic złego pocieszyl fanke, powiedział że ma.rodzinę i przyjaciół którzy ja kochają i powinna myslec pozytywnie.
  Ja bym powiedziala to samo, nie jestem psychologiem i On tez nie, więc skąd mamy wiedzieć jak rozmawiać z ludźmi chorujacymi na depresje. Wybaczcie ale od tego są lekarze nie idole.
  Śmierć Jonghyuna czyni w Korei z depresji temat Tabu, a to chyba nie na tym podlega by milczeć odnośnie swoich problemów. On pocieszyl ją jak umiał.

 9. army Reply

  Bardzo przykre i bezduszne jest życzenie śmierci tłumaczce, w której ręce wpadł przerobiony filmik z całej sprawy

    • Neytiri Reply

     Nie róbmy tego, nie nakręcajmy tych negatywnych emocji. Fanka translatorka innego zespołu może ze złych intencji pokusiła się o przetłumaczenie, bo chciała zaszkodzić konkurencji, a ostatecznie sama oberwała rykoszetem. Nie warto atakować, bo to wszystko wraca. Nikomu źle nie można życzyć, najlepiej zostawić ten temat niech już ucichnie. Dobrze że wszystko się wyjaśniło.

     • mimo Reply

      Sama piszesz, że „może przypadkiem ze złych intencji”, więc zawsze jest cień szansy, że nie wiedziała, że jest to fałszywe audio, a że było one popularne w Korei i kontrowersyjne to przetłumaczyła je dla swoich followersów. Potem dostała dużo uwag i może ze strachu sprywatyzowała swoje konto, zamiast skasować tłumaczenie?
      Poza tym teraz to ona dostała masę „rad” że powinna zabić siebie i rodzinę, bo to wstyd mieć takie dziecko, od fandomu, który 3 dni temu pisał że depresja i samobójstwo to temat, którego nikt nie powinien poruszać.

      • Neytiri

       To błędne koło i te negatywne emocje się szerzą. Jaki jest sens przywoływania tu radykalnie skrajnych wpisów internautów? Dlatego nie śledzę Twittera, strasznie toksyczne miejsce.

 10. Pussey Lover Six Reply

  Jak ktoś ma depresję, to najbardziej co wkurza, jak ktoś wyskoczy i powie ci „uśmiechnij się” a mniej więc tak brzmiał jego komentarz. Ignorant, szczególnie ze w jego branży niedawno koś popełnił samobójstwo, a w praktyce też nic mu nie brakowało.

  @
  Zawsze mi imponują zasięgi na twieterze na k-popowych idolach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *