14 momentów, które zapisały się w historii k-popu

K-Pop ma wiele ważnych osiągnięć, dat i wydarzeń, są jednak takie, które zasługują na szczególną uwagę! 

 

1. Pierwszy (znany) k-popowy album

Yi Pungjin Sewol (This Tumultuous Time) jest uznawany za pierwszy k-popowy album. Został wydany w 1925 roku przez Park Chae-seon i Lee Ryu-saek. Zawierał kilka popowych utworów tłumaczonych z j. japońskiego.

 

2. Debiut Seo Taiji and the Boys

Na początku lat 90 ubiegłego wieku, koreański pop zaczął ewaluować w coś na kształt tego, co znane jest nam dzisiaj. Seo Taiji and the Boys uznawani są za prekursorów nowej fali k-popu. To oni stawiali fundamenty, które pomogły kształtować się i zdobyć sławę późniejszym zespołom. Grupa zadebiutowała w 1992 roku utworem “I Know”.

 

3. Pierwszy zespół, który sprzedał milion egzemplarzy albumu

H.O.T byli najbardziej wpływowym zespołem pierwszej fali hallyu, a także pierwszą grupą, której udało się sprzedaż 1 milion egzemplarzy albumu i to w czasach, kiedy Korea Południowa przechodziła duży kryzys finansowy.

 

4. Pierwsza grupa, która wystąpiła na Seoul Olympic Stadium

H.O.T to pierwsi artyści muzyczni, którzy mieli okazję wystąpić na legendarnym olimpijskim stadionie.

 

5. Pierwszy koreański artysta, który wystąpił na Tokyo Dome

Rain stał się pierwszym koreańskim artystą, który odbył swój koncert na ogromnej tokijskiej sali teatralnej – Tokyo Dome Theater. Wydarzenie to miało miejsce 25 maja 2007 roku przed 50 tysięczną widownią.

 

6. Koreański teledysk z największą ilością wyświetleń na YouTube

W 2012 roku teledysk PSY do piosenki “Gangnam Style” stał się najczęściej oglądanym filmem na serwisie YouTube i utrzymywał ten tytuł przez prawie 5 lat. Sukces “Gangnam Style” przyczynił się do popularyzacji k-popu na całym świecie!

 

7. Pierwszy teledysk na YouTube, który zdobył 1 miliard wyświetleń

Czyli ponownie – “Gangnam Style”, który długo utrzymywał się na listach popularnych utworów amerykańskiego serwisu, dowodząc, że k-pop i koreański humor potrafią bawić ludzi na całym świecie bez względu na bariery językowe i kulturowe.

 

8. Pierwszy k-popowy artysta, który wystąpił podczas amerykańskiej gali rozdania nagród

BTS zapisali się w historii k-popu 20 listopada 2017 roku. Tego dnia stali się pierwszym k-popowym artystą, który wystąpił na scenie American Music Awards.

 

9. Pierwsza k-popowa grupa, która otrzymała nagrodę Billboard Music Awards

BTS nie zostali pierwszymi koreańskimi artystami, którzy otrzymali nominację na Billboard Music Awards, ale byli pierwszymi, którzy zgarnęli statuetkę „Top Social Artist” – 21 maja 2017 roku pokonując między innymi Selene Gomez czy Justina Biebera.

 

10. Wspólny występ artystów z północy i południa

Członkini Girls’ Generation, Seohyun wzruszyła wiele osób, kiedy zaśpiewała piosenkę o zjednoczeniu razem z północnokoreańskimi artystami. To historyczne wydarzenie miało miejsce 11 lutego 2018 roku w Haeoreum Theater w Seulu. Wykonanie “Our Wish” otrzymało owacje na stojąco.

 

11. Pierwszy k-popowy idol, który otwarcie przyznał, że jest gejem

21 stycznia 2018 roku zadebiutował Holland – pierwszy idol, który otwarcie przyznał, że jest gejem. Zaoferował, że będzie reprezentował cała społeczność LGBTQ+ w świecie k-popu. W jego debiutanckim teledysku do utworu “Neverland” można także zobaczyć pocałunek osób tej samej płci (czym zasłużył sobie na oznaczenie 19+).

 

12. Pierwsza k-popowa grupa, która zdobyła „złoto”

BTS zostali pierwszą k-popową grupą, która otrzymała „złotą płytę” (certyfikat sprzedaży w przemyśle muzycznym) za singiel “MIC Drop” remix.

 

13. Pierwsza k-popowa grupa, która podbiła amerykańską listę Billboard 200 Chart

Album zespołu BTS – Love Yourself: Tear zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200 Chart.

 

14. Pierwszy niejapoński girl band, który otrzymał „podwójną platynę” w Japonii

TWICE – “Wake Me Up” został wyróżniony podwójną platyną 8 czerwca 2018 roku. Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla zagranicznego girl bandu w Japonii. Twice sprzedały ponad 500 tysięcy kopii swojego albumu.

 

 


src: (1)

18 comments

  • Cinnamonroll Post authorReply

   PSY w 2013 w kategoriach: Top New Artist, Top Rap Artist i „gangnam style” w kategoriach: Top Dance Song i Top Rap Song

 1. MikuZ Reply

  1 Pierwsze światowe wystepy TVXQ – to się nie liczy? Oni pierwsi dawali koncerty poza azją
  2 Debiut TVXQ w Japonii – TVXQ było pierwsza grupą która zadebiutowała w japonni i to na ich sukcesie inne zepsoły mogły sb pozowlic na debiut tam
  3 TVXQ pierwszą GRUPĄ niejapońską która zagrała koncert w Tokio Dome
  4 TVXQ pierwszą grupą niejapońską, któa zagrała stadionowe trasy koncertowe
  5 TVXQ pierwszą grupą niejapońską która odbyła legendarną trase „5 Dome” – kilka razy z rzedu
  6 TVXQ pierwszą grupą niejapońską ( i jedyną do tej pory) która zagrała na Nissan Stadium
  7 TVXQ pierwszą grupą nie japońską która pokryła się w japonii złotem, plateną podwójną platyną, potrójna platyna i milionem
  8 TVXQ pierwszą grup niejapońską, która zgromadziła milion osób na trasie koncertowej ( chodzi o pojedyńczą trase koncertową w Japonii)
  9. TVXQ posiadało pierwszy największy fandom w azji, który liczył się w rankingach światowych
  ITP ITD
  Może by tak to uwzględnić bo TVXQ jest ta grupą dzięki któej zadebiutowało wiele innych grup – to oni dali im marzenia np EXO, Shinee, Infinite, BEAST itp itd

  • Malina Reply

   Masz rację, ale proponuję napisać to jednak autorce tego artykułu (a raczej komentarza na forum, czy jak to nazwać) bo Cinnamonroll tylko to przetłumaczyła 😉

  • kiff_clanz Reply

   Cassiopeie pobiły kiedyś rekord guinessa w liczbie fandomu czy jakoś tak

 2. MrJR Reply

  Holland nie jest pierwszym idolem który przyznał się do innej orientacji nawet nie jest drugim prosze popraw to

  • Lim Reply

   Podbijam, kole w oczy jak wszędzie widzę Hollanda nazywanego pierwszym idolem LGBT+. A Hong Sokcheon, a Minsung, a Kangmin z Romeo, a Ungjae z Imfact, a Harisu, a Hanbit z Mercury? Kangmin i Ungjae nie użyli słowa gej, ale myślę, że po stwierdzeniach „Moim idealnym typem jest MĘŻCZYZNA taki jak ja” oraz „Jego preferencje zmieniają się z kobiet na mężczyzn” i „Jego idealnym typem jest (jakiś męski aktor którego imienia nie pamiętam)” raczej można się domyślić o co chodzi.

 3. Suzzzi Reply

  Mało tych momentów i tak.
  Tak jak ktoś wyżej wspomniał o DBSK, albo ft island którzy otworzyli innym zespołom drogę na bandy instrumentalne.
  Sukcesy wonder girls, kara czy GG… to co to nic??

 4. Pikachu00 Reply

  To nie są przez nas tu w komentarzach wymienione „jego zdaniem”. To sa momnety bez ktorych kpop by nie istniał lub nie istniał by w takim stanie jakim jet dziś. Bez tych wymienionych przez nas tu w komentarzach momentów, ani BTS ani EXO itp nie odnieśliby takich sukcesów o ile by powstali. To właśnie dzięki TVXQ, SNSD ( SJ, BB) kpop stał sie tak popularny ze BTS mogłą się na tym wybić. Wymienione przez nas momenty są to momenty fundamentalne dla kpopu. Bez tego, to wgl mogłoby upaść. Więc post, który przetłumaczyliście jest maga okrojony, żeby nie napisać subiektywny. Jaki jest sens tłumaczenia takich postów? Jesli chcecie takie posty SAMI je napsiszcie OBIEKTYWNIE. Sądzę, że napisanie takiego postu będzie nawet łatwiejsze niż tłumaczenie, i dla czytelnika o wiele przyjemniejsze. Bo pominąc takie zespoły jak TVXQ i SNSD….to porażka i to totalna. Trudno zrozumiec pominiecie SJ i BB ale pominięcie TVXQ i SNSD? Bez tego kpopu w tym stanie jaki mamy byc nie było. I dobrze by było gdyby szczególnie młodis fani to zapamiętali albo żeby im to pokazac. Kpop nie zaczął sie od EXO i BTS. EXO i BTS bazując n isągnięciach i przetartej już drodze się wybili. Nie zapominajmy tego.

  • Rossellinique Reply

   THIS^ !
   Serio, jak wielbię BTS, EXO i mnóstwo innych młodych zespołów, tak zawsze plakietkę legend przypnę zespołom starszym, nawet tych których nie słucham ale które po prostu najzwyczajniej w świecie swymi ogromnymi staraniami i ciężką pracą doprowadziły do tego, że dziś te młode zespoły mają w ogóle szansę powstać i pobijać swoje rekordy.
   Denerwuje mnie, że ogromna cześć nowych fanów zapomina o tym.
   To tak jakby wielbić współczesne rock & rollowe zespoły ale totalnie pomijać osiągnięcia Elvisa, Led Zeppellin itp. tych którzy w ogóle stworzyli tego podstawę.
   To totalna ignorancja.

 5. Lilu-san Reply

  Jak dla mnie to autorka (autorka, nie tlumaczka) pisząc ten post, miała na celu wyłącznie wypromowanie BTS… Lubie BTS ale ich fani… dodała kilka innych „momnetow” tylko „żeby nie było” i potem wyrózniła BTS… Matko…Czytając ten post to aż się płakać chce z bezsilności. TVXQ< GG<SJ<BIG BANG!!!!
  Zwłaszcza TVXQ i SNSD……..
  Wiedza tej osoby, która to pisała, wiedza dotycząca kpopu – niedostateczna.
  Proszę nie tłumaczcie takich….wyblakłych artykułów albo chociaz je uzupełniajcie i sprawdzajcie….

  • Malina Reply

   Owszem, zrobiło bardzo dużo, bo promuje go na świecie (choć i tak nikt z moich znajomych nie wie o ich istnieniu), ale skoro wymienia się ich osiągnięcia, to fajnie by było iść w miarę chronologicznie i zacząć od sukcesów zespołów, które położyły fundamenty pod ten gatunek. Bo taka jest prawda, że samo BTS (i wszystkie zespoły nowej generacji) pewnie nawet by nie powstało, gdyby nie te pierwsze ekipy, które sprawiły, że ten biznes stał się opłacalny.
   Tak szczerze, nie uwłaczając żadnemu zespołowi, nie trudno w tych czasach stać się popularnym. Mamy internet, coraz więcej osób biegle posługuje się angielskim, mamy te wszystkie mtv itp. Więc dostęp do wszystkiego jest mocno ułatwiony. Dlatego trochę bardziej cenię sukcesy starszych generacji, kiedy nie było tak szybkiego przepływu informacji, a płytę (w sumie kasetę) słyszało się dopiero wtedy, jak się jakimś cudem ją kupiło, albo dostało z 3 ręki. Tak jest z każdym gatunkiem, nie tylko kpopem. Dlatego też wciąż Beatlesów czy Stonesów stawia się wyżej, niż inne zespoły. Bo zrobili furorę, mając ograniczone pole manewru i reklamy.

 6. Mirai Reply

  Brakuje mi Super Junior [nie ma go też pod pozostałymi linkami]:
  – 1 miejsce na tajwańskiej liście przebojów przez 121 tygodni z rzędu [to ponad dwa lata]
  – pierwszy koreański zespół, o którym pisał „New York Times”
  – pierwsi Koreańczycy, którzy wygrali American Teen Choice Awards
  – pierwsi koreańscy artyści, którzy zagrali ponad 100 koncertów na całym świecie

  • kiff_clanz Reply

   I ogólnie sytuacja z Hangengiem. Bez niej nie byłoby obcokrajowców w kpopie, a f(x), TWICE, blackpink, exo, nct, got7, clc czy pristin byłyby w okrojonym składzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *