[RECENZJA] BLACKPINK – „SQUARE UP”

Witajcie, postanowiłyśmy rozpocząć nową serię na HallyuStarNews! Od dziś na stronie pojawiać się będą przygotowane przez nas recenzje comebacków kpopowych artystów. W tworzeniu serii wezmą udział różni autorzy z naszej ekipy, dlatego każda recenzja będzie inna! W miarę możliwości będziemy decydować się także na recenzje fizycznych albumów (unboxingi). Zapraszamy do pozostawienia swoich opinii w komentarzach. Nie planujemy przyjmować zamówień na recenzje!

Fani BLACKPINK na pierwszy mini album zespołu musieli czekać prawie dwa lata. Przez ten czas dziewczyny wydały jedynie cztery piosenki, a więc z pewnością można stwierdzić, że Blink to bardzo cierpliwy fandom.

Wielki wpływ na muzykę, która znajduje się na tej płycie, miał Teddy, czyli producent znany ze współpracy z artystami YG Entertainment. Oprócz produkcji jest on również odpowiedzialny za stworzenie muzyki i tekstów do wszystkich piosenek. Prawdą jest więc to, że gdyby nie ten były członek 1TYM, to nowy album BLACKPINK nigdy by nie powstał.

„SQUARE UP” to krążek pełen energicznych piosenek, które idealnie zabrzmią na wakacyjnych imprezach.

Podobno jak rozpoczynać to z przytupem, tak też jest i w tym przypadku. „DDU-DU DDU-DU” to niezwykle silna piosenka będąca manifestem niezależnej kobiety, która niczego się nie boi i jest w stanie zrobić wszystko. Dziewczyny udowadniają, że mogą utożsamić się z podmiotem lirycznym. W teledysku widzimy członkinie w wielu różnych wcieleniach, m.in. możemy zobaczyć Jennie siedzącą na tronie i Rose bujającą się na żyrandolowej huśtawce. W centrum przez większość czasu pozostaje jedna z członkiń grupy. To ona jest wówczas najważniejsza i to ona króluje na ekranach. W piosence widać wyraźne rozgraniczenie na partie rapu i wokalu. Są one kontrastowe i sprawiają, że dzieło staje się ciekawsze. W końcowej części piosenka nagle przyspiesza i przychodzi czas na moment w którym dziewczyny mogą pokazać ich umiejętności taneczne. Wszystko to daje bardzo dobry efekt, choć niestety „DDU-DU DDU-DU” jest bardzo schematyczne i szybko jest w stanie się znudzić.

Schematyczność okazuje się słowem kluczem tego albumu, gdyż odnoszę wrażenie, że wszystkie piosenki są stworzone pod jeden klucz, którym jest nagła zmiana melodii na koniec piosenki. Sprawia to, że pojedyncze piosenki są ciekawsze, ale słuchając je jedna po drugiej mamy wrażenie, że już to gdzieś słyszeliśmy.

Tak też jest i w przypadku „Forever Young”. Piosenka skłania słuchacza do cieszenia się życiem i brania z niego jak największej radości. Motyw znany od lat, ale dziewczyny wciąż chcą się tylko bawić. Melodia zgadza się z przesłaniem, więc nikogo nie powinno dziwić, że jest to najbardziej taneczna piosenka na tej płycie i nie da się przy niej nie ruszać. Moim zdaniem byłby to nawet lepszy wybór na piosenkę promującą, niż „DDU-DU DDU-DU”.

Na albumie  znajduje się również spokojniejsze „Really”. Zakochana dziewczyna chce, aby jej obiekt westchnień wyznał jej uczucia i był jej i tylko jej. Pragnie romantycznej miłości, którą on jej może dać. Jest to idealna piosenka do odpoczynku. Inspiracje muzyką reggae są bardzo odczuwalne i sprawiają, że po gorącej imprezie w środku lata przychodzi czas na orzeźwiającą lemoniadę.

Ostatnią piosenką jest „See U Later”. Moim zdaniem to najgorsza propozycja na albumie. Zwrotki kompletnie się nie wyróżniają, a jedynym jasnym punktem są refreny. Brakuje tu charakterystyczności i wieje nudą.

Największą wadą „SQUARE UP” jest zdecydowanie jego długość, która nie przekracza nawet 14 minut. Jest to bardzo krótko nawet jak na mini album i może sprawić zawód, gdyż czekaliśmy na nowe piosenki tak długo. Moje ogólne wrażenie po przesłuchaniu jest jednak pozytywne. Trzy na cztery piosenki przypadły mi do gustu, choć przyznam, że początkowo okrzyknęłam „DDU-DU DDU-DU” najgorszym comebackiem roku. BLACKPINK powróciły w wielkim stylu i mam nadzieję, że nie zejdą zbyt szybko z tronu. [8/10]

A co wy sądzicie o tym albumie?

 

14 comments

 1. kiff_clanz Reply

  Ale super, podoba mi się ten pomysł. Hm, mnie nie zadowolił ten comeback, to trochę mash-up piosenek bigbang i 2ne1 + twice

 2. Meggi Reply

  Zgadzam się z recenzentką, po tak długim czasie oczekiwałam większego WOW. Album jest przyjemny, ale tak szybko jak wpadł mi w ucho, tak szybko wypadł. Ddu du ddu du jest trochę podobne do boombayah. Po kilku przesłuchaniach już mi się znudził. Chociaż rap Jennie zrobił na mnie wrażenie i nadal chętnie słucham tej części. Ogólnie album jest przyjemny, ale mało charakterystyczny, więc piosenki szybko się nudzą.

 3. eris Reply

  Przyznam szczerze, że trochę się zawiodłam. DDU DU DDU DU, zarówno jeśli chodzi o muzykę, jak i MV, przypomina mi poprzednie tytułowe single dziewczyn. Zgadzam się, że piosenką promującą album powinno być Forever Young. Motyw może oklepany, ale od razu wpadła mi w ucho, w porównaniu do pierwszego tracku. Really oraz See U Later są w porządku, jednak nie wyróżniają się jakoś szczególnie. Mam nadzieję, że przy następnym comebacku będziemy mogli przesłuchać utworów stworzonych przez innego producenta, bo wszystko po pewnym czasie staje się monotonne.

 4. Lady N Reply

  Kocham Blackpink ale się NAPRAWDĘ zawiodłam… Bardzo długo czekałam na ten comeback a tu jakieś. Te piosenki mi nie wpadły w ucho ( jedynie Really mi się podoba). Ale MV do Ddu Ddu jest świetne i ten rap Jennie❤. Mam nadzieję,że następne piosenki będą lepsze. Tak ogólnie 5,5/10.

 5. Br Reply

  Według mnie ten album jest super. Szkoda że tylko 4 piosenki no ale lepszy rydz niż nic. I według mnie see you letter jest bardzo fajna piosenka. Natomiast really jest słabe znaczy wedlug mnie brakuje czegoś w tej piosence i troche jest w stylu ikon love scenario.

 6. Karolina Lipka Reply

  Album można opisać w kilku słowach: schematyczność, komercyjność, brak BP w muzyce BP za to dużo brzmień innych zespołów YG.

  • xiao Reply

   Twój opis ich albumu pasuje do większości albumów wydanych w latach 2016-2018 lol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *