Agencja Woo Jin Younga żąda odszkodowania za „MIXNINE” + YG Entertainment odpowiada

Happyface Entertainment złożyło roszczenie o odszkodowanie przeciw YG Entertainment.

Według Centralnego Sądu Rejonowego w Seulu agencja wystosowała 26 czerwca żądanie o 10 milionów won (około 33000 zł) odszkodowania za program JTBC „MIXNINE”.

Woo Jin YoungHappyface Entertainment zajął pierwsze miejsce w programie i miał zadebiutować z finałową grupą. Jednakże plany debiutu zostały odwołane.

W skardze Happyface Entertainment napisało:

„Okres zarządzania przez YG wynosił cztery miesiące w oryginalnym kontrakcie, ale niespodziewanie został wydłużony do trzech lat. Jest to bardzo niekorzystne dla małych i średnich agencji, takich jak my.

Ich akcje pokazały, że jeżeli nie zgodzimy się na zmiany, projekt zostanie odwołany. Było to nic innego jak nadużycie ze strony dużej agencji z silnymi wpływami.

YG nie wypełniło założeń kontraktu, mówiących o pokryciu kosztów trenowania oraz innych wydatków, które wynikły, gdy Woo Jin Young nagrywał program. Wierzyliśmy, że jest w stanie zadebiutować zarządzany przez YG i dlatego przez sześć miesięcy trwania „MIXNINE” używaliśmy swoich własnych środków, aby płacić za treningi, makijaż, ubrania, transport i inne rzeczy, dotyczące Woo Jin Younga.

Nie otrzymaliśmy także określonych w umowie zysków za wydane piosenki.”

Agencja Happyface Entertainment przedstawiła sądowi pierwotną umowę jako dowód.

W oficjalnym oświadczeniu Happyface Entertainment opisało żądaną sumę 10 milionów won:

„To nie kwota, która ma pokryć szkody, które odnieśliśmy, a symboliczna ilość, o którą wnieśliśmy w nadziei, że koreańska kultura, dom Hallyu będzie w stanie rozwijać się zdrowo bez nadużywania swoijej mocy ze strony dużych firm.”

Agencja wyjaśniła także, jak wyglądała sytuacja po zakończeniu programu:

„W marcu, prawie dwa miesiące po zakończeniu programu, YG Entertainment nie podało Happyface Entertainment żadnych informacji, dotyczących debiutu. Mimo że wiedzieli o pełnej powadze uczestników, którzy mieli zadebiutować, całkowicie to zaniedbali. 

Potem YG Entertainment z opóźnieniem skontaktowało się z agencjami dziewięciu finalistów po tym, jak fani oraz media zasypali ich krytyką. Wtedy, zamiast wystosować plany debiutu, tak jak było zapisane w kontrakcie, zaprezentowali zmienione zapisy w umowach bez porozumienia z agencjami. Zmiany dotyczyły wuydłużonego czasu zarządzania grupą przez YG z czterech miesięcy do trzech lat, co było korzystne tylko dla nich samych.”

Happyface Entertainment stwierdziło, że YG Entertainment użyło brak zgody agencji na te zmiany za wytłumaczenie odwołania debiutu.

„Mimo że mieli obowiązek wypełnić oryginalną umowę, jeżeli nie zaakceptowalibyśmy zmian, YG Entertainment postawiło na jednostronną decyzję odwołania debiutu.”

Agencja przywołała także oświadczenie YG Entertainment z tamtego czasu, które mówiło: „Cztery miesiące nie były wystarczające do przygotowania muzyki, nagrania teledysku, opanowania choreografii i zorganizowania koncertu.”
Happyface Entertainment wyjaśniło: „Cztery miesiące zostały wybrane jako okres promocji od dnia wydania przez zespół utworów. Czas przygotowań nie był wzięty w tym pod uwagę.”

W odpowiedzi na pozew Happyface Entertainment, YG Entertainment skomentowało:

„Myśleliśmy, że sytuacja zakończyła się kilka miesięcy temu, gdy wydano oświadczenie, po tym jak CEO sześciu agencji doszli do porozumienia. Nie spodziewaliśmy się przez to, że jedna z agencji będzie domagała się 10 milionów won odszkodowania.

„Jednakże, ponieważ wystosowano pozew sądowy, odpowiemy na niego i przez ostateczną decyzję sądu postaramy się załagodzić wszystkie nieporozumienia. Dziękujemy.”


cr.: (1)

1 Comment

  1. Kotori Reply

    I dobrze mam nadzieję, że sąd przyzna im racje, to co zrobiło YG było poprostu świństwem. A zabieg wydłużenia kontraktu do 3 lat był chytrym i przemyślanym zabiegiem by nie debiutować grupy, ale tak by cała wina nie spadła na YG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *