[Komentarze] Kongresmen prosi o zwolnienie członków BTS z obowiązkowej służby wojskowej

Artykuł: Polityk daje pomysł: „proszę, zwolnijmy BTS ze służby wojskowej”

Źródło: Sports Kyunghyang via Nate

 1. [+1,271, -59] Nazywają się „kuloodpornymi”, a nazwa ich fandomu to „ARMY”, to chyba do czegoś zobowiązuje? Po prostu idźcie, wypełnijcie obowiązek i wróćcie jeszcze silniejsi!!!

 2. [+1,192, -81] Co za śmieszny pomysł…

 3. [+982, -65] To żart, prawda?

 4. [+58, -23] Za „balet” można zostać zwolnionym, a za bycie przedstawicielem muzyki pop już nie…?
  Właśnie się dowiedziałam, że jak tancerz wygra konkurs to zostaje zwolniony ze służby… Wygrana w konkursie baletowym daje Ci zwolnienie, a podbicie Billboard już nie? Czy rządowi się wydaje, że to o wiele prostsze… że BTS tak łatwo to przyszło? ㅋ Chciałabym, żeby członkowie BTS odbyli służbę wojskową, ale czy tylko ja uważam, że to strasznie niesprawiedliwe? Czym się różni tancerz w balecie, od tancerza na scenie muzycznej/popowej?

 5. [+55, -2] Szczerze, mam w nosie BTS, nawet nie wiem ilu mają członków… Jednak zgodzę się z tym co powiedział ten polityk: „Potrzebna jest reforma, która ułatwi życie nowemu pokoleniu. Pierwsze miejsce w konkursie tanecznym (baletowym) gwarantuje Ci zwolnienie, ale wygranie jakiegokolwiek innego konkursu tanecznego, na przykład breakdance już nie. To samo jest w przypadku aktorów teatralnych i filmowych”.
  Cóż, nie rozumiem dlaczego bycie dobrym tancerzem klasycznym może zagwarantować Ci zwolnienie, a bycie dobrym b-boyem już nie. Dlaczego ludzie grający w teatrze są zwalniani ze służby, a aktorzy filmowi nie?
  Albo gracze! Weźmy takiego Fakera! On zasługuje na zwolnienie! Nie twierdzę, że BTS powinni zostać zwolnieni, po prostu dajcie nam standardy, które będą sprawiedliwe dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych.

 6. [+40, -6] Proszę, nie wkurzajcie się na fanów BTS. To nie tak, że domagamy się zwolnienia dla chłopaków ㅠㅠ Chcemy, aby BTS odbyli służbę na rzecz kraju i mamy nadzieję, że to zrobią jak tylko nadejdzie pora!!!

 7. [+31, -4] W naszym kraju nie ma sprawiedliwości…. Zdobycie złota na Igrzyskach Olimpijskich to z pewnością powód do dumy, ale nie uważam, że medaliści powinni być zwolnieni ze służby. To samo tyczy się artystów scenicznych – tancerze w balecie są zwalniani, a artyści muzyki pop już nie?? Dlaczego oni nie mogą zostać wynagrodzeni za ciężką pracę. To nie fair…

 8. [+29, -6] Jestem ARMY i sądzę, że najlepiej będzie jak chłopcy odbędą służbę wojskową jak najszybciej. Niech idą tam dumni, z podniesionymi głowami póki są jeszcze młodzi! Wiem, iż będą mogli wydawać albumy z nowymi historiami po swoim powrocie, i że dzięki temu zyskają szacunek (być może także nowych fanów płci męskiej). Wtedy mogliby cieszyć się dobrą opinią i nikt nie będzie mógł powiedzieć na nich złego słowa. 

 9. [+27, -2] Wszystkie te regulacje prawne dotyczące służby wojskowej powinny już dawno zostać zmienione, są strasznie przestarzałe… Lata temu wzięcie udziału w zawodach międzynarodowych było dużym osiągnięciem. Dlatego też sportowców zachęcano do ciężkiej pracy obiecując im zwolnienie ze służby. To były czasy kiedy nasz kraj był biedny i rząd uważał, że to dobry pomysł na podniesienie morale społeczeństwa. Zamiast rozważać czy dodać idoli do tej listy, zwolnienia ze służby wojskowej powinny zostać zniesione w każdym przypadku.

 10. [+25, -0] Usuńcie zwolnienia dla tancerzy klasycznych…. Kto w ogóle zna tych ludzi? Faker i BTS osiągnęli dużo więcej i promują Koreę bardziej niż Ci sztywniacy.

 

 


src: (1)

cr: (x)

23 comments

 1. Kasiek Reply

  Jak dla mnie to powinni iść każdy mężczyzna powinien u nas w Polsce tez tak powinno być jak widzę co z ty młodych polskich mężczyzn wyrasta .. szkoda gadać

  • Cookie_fan Reply

   To już nawet nie chodzi o to służbę tylko o to że nie będą razem na scenie. To dosyć przykre, większość zespołów jest zwolniona z tej służby. BTS ma dużo nagród na swoim koncie. Zobaczcie ile lat już razem występują i ile zdobywają. Potrafią zdobyć coś w dwa dni a my możemy tego nie dokonać przez całe życie. Każda ARMY wie ze w skład wchodzi siódemka chłopaków. Raczej nie puszczą ich wszystkich w tym samym momencie. I teraz informacja i rada dla kretynów, którzy nie rozumieją. Policzcie sobie ile lat nie będą w pełnym składzie i postawcie się na miejscu fanek.

 2. Rossellinique Reply

  Rozumiem ich oburzenie, tu nie chodzi o samo BTS a o fakt, że są dziedziny w któych jeśli się coś osiągnie sprawiają że jest się zwolnionym i rację mają ci którzy mówią, że jest to niesprawiedliwe. Bo jest. Dziś świat jest inny, co innego jest kultowym osiągnięciem, jeśłi rząd chce zachować te wyjątki zwalniające ze służby powinien uaktualnić listę do dzisiejszych czasów, albo ją po prostu zlikwidować. Tak byłoby najsprawieldiwiej. Jedno z czym mogę się w pełni zgodzić to by w pewnych dziedzinach była możliwość odbycia tej służby później, nie tyle idole co zwłaszcza sportowcy niezbyt mogą sobie pozwolić na 2 lata odpoczynku od ciężkich treningów i przygotowań do kolejnych zawodów. Tu w formie trzeba być cały czas.

 3. Monika Reply

  Wydaje mi się, że jeśli oni pójdą do wojska to już nie mają po co wracać. O ile się nie myle służba trwa 2 lata. Przez te 2 lata zdąży zadebiutować dużo nowych zespołów, i te które funkcjonują teraz, mogą się wybić. Ja bym ich nie brała do wojska, bo można im zniszczyć wszystko na co tak naprawdę pracowali. Szkoda by było, gdyby wrócili po tych latach i już nikt by się nimi specjalnie nie przejął. Wiem, że tak nie musi być, że jednak ktoś może czekać na ich powrót, ale może także się okazać, że już ich „dobre lata” się skończyły.
  Naprawdę ja bym nie ryzykowała ich kilkuletniom i tak udaną karierą.

  • Paula Reply

   Jest wiele zespołów które poszły do wojska i nikt o nich nie zapomniał. Bts nie jest jedynym zespołem kpopowym i kiedyś ich dobra passa też się skończy. Poza tym nie wszyscy od razu pójdą do wojska ponieważ każdy jest w innym wieku 🙂

 4. Lim Reply

  Jak już zwalniać ze służby wojskowej to wszystkich idoli a nie jeden zespół.

 5. Mia Reply

  BTS jest tu podany jako przykład. Zresztą jak na ten moment to jedyny kpopowy zespół który osiągnął taką sławę więc jeśli jakiś zespół miał by zapoczątkować zmiany to właśnie BTS. Jeśli zwolnią BTS to otworzy to drogę do zwolnienia też innych artystów, sportowców itd.

 6. WORLDWIDE Reply

  Oddam nawet nerkę żeby nie szli do wojska

  Nie chce żeby tam szlii~! Na kogo comeback wtedy będę czekać?? Na czyje nowe zdjęcie będę patrzeć z miłością w oczach?? Komu będę gratulawoła w zdobyciu którejś tam nagrody z rzędu??

  JAK TAM PÓJDĄ TO CHYBA SIĘ ICH POWROTU NIE DOCZEKAM

  No wiecie, nie wiadomo czy ktoś z nas niedługo kopnie w kalendarz

  2 lata to za długo

  Niech ich zwolnią ze służby, należy im się

  • Luna Reply

   Należy im się?
   To w takim razie inne zespoły nie zasługują na zwolnienie?

   Nie lubię tego typu fanek.. ślepo zapatrzonych w danych idoli ( nie żebym kogoś obrażała, po prostu wyrażam swoje zdanie)

 7. Lulu Reply

  Temat jest dość ciężki, bo gdyby przypatrzeć się szczegółowo to zwolnienie należałoby się wszystkim idolom. Nie oszukujmy się- inne zagranie nie byłoby fair. Zwolnijmy takie BTS bo popularni, ale takiego (nazwa losowego, mniej popularnego zespołu) nie, bo nie są aż tak popularni. To też zaprzepaściłoy ich kariere, co z tego że są mniej popularni.

  • Duduum Reply

   Dokładnie, jeśli zwalniać to wszystkich a nie tych idoli którzy są obecnie na topie.

 8. Suzzzi Reply

  Jak nie pojda to będzie skandal i tyle. Czym oni są lepsi od innych wokalistów, bo.są troche bardziej popularni? A co kogo to obchodzi jak każdy mężczyzna to kazdy o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
  Albo zniosą służbę obowiązkowa i będzie dla chętnych albo idą normalnie i tyle. GD który jest ikoną w Korei poszedł bez gadania.
  Co do wojska i przerwy to prawdziwi fani poczekają na nich.

 9. Suzzzi Reply

  A o wiele wiecej do stracenia od BTS ma ten piłkarz Son… co grabw Angielskiej lidze. Dwa lata bez treningów to zaglada dla jego kariery…
  Idole po wojsku normalnie wracają na.scene fani na nich czekają służba a nie jest jakimś gwoździem do trumny ale dla sportowca który przegrywa treningi, diete wszystko. Lata może trwać powrót do formy.
  Więc jeżeli ktoś ma być zwalniany ze służby to właśnie sportowcy.

 10. M. Reply

  Myślę że powinni pójść na kompromis i po prostu obniżyć ten próg czasowy, na przykład nie 2 lata, tylko powiedzmy rok.

 11. Susannn Reply

  Jak dla mnie mogą iść. Jestem ARMY, jednak wiem, że jak np. Każdy po kolei pójdzie do wojska, to o BTS dalej będzie głośno.

  Kocham ich i będę ich wspierać, nie ważne ile członków będzie. Jasne, najlepiej wyglądają razem, jednak zwalnianie ich ze służby nic im nie da. Zawsze nauczą się w wojsku czegoś nowego, a na pewno chłopaki wymyślą po tym super piosenkę.

  Są plusy i minusy, jednak nie można ich zwalniać tylko dlatego że są supi. Nie jest to sprawiedliwe.

  Coż i tak nie bardzo mamy na to wpływ więc zobaczymy co z tego wyniknie

 12. Xe Reply

  Może mój komentarz nie będzie składny, ale jestem w ogromnym szoku czytając to, co mogłoby się stać, patrząc jakie pomysły mają ludzie… Chciałabym tylko w tym komentarzu wyrazić swoje zdanie i przytoczyć przykłady, na które napotkałam się wiele razy w internecie czy też w życiu prywatnym rozmawiając z ludźmi, jak i również mając kiedyś kontakt w rodowitymi Koreańczykami.

  Służba wojskowa to w Korei tradycja od zarania dziejów, więc wydaje mi się, że większa część społeczeństwa nie zgodziłaby się na jakąkolwiek reformę (no chyba, że nie bierzemy pod uwagę zakochanych ślepo fanek, bez urazy dla kogokolwiek, kto czyta mój komentarz). Sądząc po tym, jak wypowiadali się kiedyś młodzi ludzie albo jak obecnie też uczą w szkołach, w Korei na pierwszych miejscach stawiają nie tylko edukację, ale również i patriotyzm i przygotowanie do życia w przyszłości, w związku z czym mężczyźni są uczeni i zachęcani do uczestnictwa w służbie wojskowej od niemal najmłodszych lat… Często jest to tradycja rodzinna, która może być nie tylko zwyczajem rodzin tych, którzy idolami nie są, ale również naszych ukochanych tancerzy, piosenkarzy czy raperów i visualów, trzeba też brać to pod uwagę. Zwolnienie idola ze służby wojskowej równałoby się wtedy ze złamaniem tradycji w rodzinie któregoś z idoli… Dlaczego niby Koreańczycy mieliby się zgodzić na jakąkolwiek reformę, która miałaby zwalniać idoli, skoro społeczeństwo koreańskie uznaje ich w większości przypadków za ludzi takich jak oni (można spojrzeć na wiele filmów dokumentalnych na internecie lub nagrania youtuberów, którzy pytają na ulicach co sądzą ludzie o jakimś zespole). Niektórzy nie kojarzą zespołu czy osoby, nie lubią albo po prostu mają inne gusta. Komuś może też nie podobać się k-pop, mimo, iż jest rodowitym Koreańczykiem, spotkałam się z takimi osobami, które idąc do jakiejś kawiarenki czy klubu słyszały k-pop i od razu czuły, jak podnosiło im się ciśnienie i narzekały, że „nie ma nic innego tylko to Wanna One albo EXO, a jeszcze lepiej BTS, to już jest do porzygu” -> tak mi pisano…

  Myślę, że to wszystko wywołałoby jedynie ogromny skandal na skalę krajową, jak nie światową, bo jednak na świecie życie wielu obywateli Korei Południowej, którzy odbywali w przeszłości służbę wojskową. Zapewne nie zgodziliby się na to, aby młodzi ludzie, tudzież idole, nie przeszli takiego epizodu jak oni i nie poznali tak zwanej „szkoły życia”, ponieważ z wojska ludzie wychodzą z jakąś myślą i po wewnętrznej przemianie.

  Nie chcę tutaj nikogo obrazić, czy to czytelników czy też zespołów i ludzi. Wyrażam tylko swoje zdanie i przytaczam powody, dla których reformy mogą w ogóle nie zostać wprowadzone czy nawet rozpatrzone. O ile BTS zostali w tym artykule podani jako przykład, tak nie powinniśmy za bardzo się oburzać, a na spokojnie pomyśleć nad tym wszystkim i uważam, że osoby, piszące powyżej mają rację, że „każdy idol nie tylko jeden zespół”, ale też jeśli ze służby wojskowej zostaliby zwolnieni wszyscy idole, tak również zwyczajni obywatele byliby z czasem skłonni do wali o to, by też nie brać w tym udziału (nie być obowiązkowo wzywanym do służby)… Jest wiele za i przeciw takich pomysłów jak przytoczono, ale czy kiedykolwiek wejdą takie plany w życie, to można jedynie czekać i obserwować potok wydarzeń i przede wszystkim nie irytować się, nie oburzać i nie stawać tylko po jednej stronie medalu, gdyż jest ich o wiele więcej, nie tylko dwie. Osoby, które piszą, że jest to niesprawiedliwe również mają rację, aczkolwiek na świecie nie ma sprawiedliwości i musimy się z tym pogodzić, a już na pewno nie wściekać się, choć to trudne, gdy widzimy tak znaczące nagłaśnianie sytuacji, która w pewnym sensie stała się dla nas normą w życiu fana k-popu, patrząc na to ilu idoli w naszej „karierze fana” pożegnaliśmy, gdy szli do wojska i witaliśmy, gdy wracali. To też nasza tradycja ^_^

  Mam nadzieję, że ktoś dotrwał do końca tego bałaganu, który napisałam. Jestem najzwyczajniej w szoku, aczkolwiek starałam się myśleć trzeźwo i nikogo nie urazić, jak wspomniałam! <3

 13. + Reply

  nie będę narzekać jeśli nct również będzie zwolnione

  a jak już to wszystkie męskie grupy, a nie tylko bts (zenada ten polityk)

 14. Your_Hope Reply

  Mam bardzo podzielone zdanie na ten temat. Jestem oddaną ARMY i oczywiście że chciałabym, aby tej służby wojskowej nie było. Ale z drugiej strony uważam też, że jeżeli miano by być zwolnione BTS to również powinny to być zwolnione inne zespołu. Mimo wszystko szanuję również GD, który poszedł do wojska bez oporów. Myślę jednak że szansa na zwolnienie z służby może być mała ze względu na tradycję w Korei Południowej

 15. A.R.M.Y. Reply

  No niby nie bedzie ich „2” lata ale co jak pójdą w innych terminach… wtedy te 2 lata zmienią sie w ok.14 lat a to dużo…. Rozumiem zdenerwowanie niektórych ale przez czas gdy jeden z nich jest w wojsku nie bedzie comebaków tras płyt fanmeeting i innych… Jin idzie za rok Suga za 2 lata Hobi i RM za 3 Jimin i Tea za 4 a Jungkook za 6 lat. Rozumiem wkurzenie innych bo czemu mają zostać zwolnieni tylko oni a nie inne zespoły… Ale np. EXO jest z znanej wytwórni i sławę już miało załatwioną a BTS z mało znanej wytwórni samo wbiło się na szczyt więc chyba coś im się należy za te 5 lat ciężkiej pracy. A kom typu że niby są kuloodporni a ich fandom to A.R.M.Y. i powinni iść bo nazwa do czegoś zobowiązuje są żałosne. Zrozumcie mnie nie jestem zaślepioną fanką ale coś im się należy i innym zespołom ich typu z dna do sławy się coś należy bo nie mają sławnych wytwórni typu YG SM itp. Zrozumcie to.

  • Yonezu Reply

   Czyli twoim zdaniem jak podałaś np. EXO na nic nie zasługuje?
   Rozumiem to co napisałaś i to zrozumiałe, że BTS na pracowało się przez te pięć lat żeby zdobyć fanów, ale z twojej wypowiedzi można wywnioskować, że takie „EXO” jest nic nie warte, bo już od początku mieli sławę. Chyba, że chodziło Ci o coś innego, wtedy fajnie byłoby gdybyś rozwinęła myśl.

 16. Mia Reply

  Kochani przecież jeśli będą chcieli zwolnić BTS z wojska to przecież będą musieli zmienić prawo bo z tego co się orientuje to służba wojskowa jest uregulowana prawnie. Z tego wynika że wnosząc poprawkę nie napiszą że członkowie zespołu o nazwie BTS są zwolnieni z wojska. Jak już to będzie to coś w stylu że zwolnieni zostaną ci, którym służba wojskowa może zniszczyć lub ograniczyć kontynuację kariery zawodowej czyli wtedy wliczeni do tego grona zostaną zarówno inni idole jak i sportowcy itd. Do tego nie jest powiedziane że zniosą im tą służbę wojskową. Mogą zamienić to na prace społeczne które pozwolą im na treningi czy nagrywanie płyty lub po prostu ją skrócić. Ogólnie rzecz biorąc zmieniając prawo nie ograniczą się jedynie do jednego zespołu jakim jest BTS tylko jak już będą to analizować w szerszym aspekcie dlatego wszystkie młodsze zespoły i ich fani na tym zyskają.

 17. Anita Reply

  Po tygodniu już się uspokoiłam i nie ważne czy bts jak i inne zespoły sobie pójdą skoro to ich wręcz najważniejsza tradycja, ale jak tak to nie rozumiem czemu mężczyźni grający w teatrze i tańczący balet nie idą. Moim zdaniem powinni iść wszyscy jak już, bo sprawiedliwe to nie jest zbytnio. Tak szczerze, wątpię żeby większość ludzi zaczepiona na ulicy znała tych tancerzy i aktorów teatralnych, dlatego dla mnie to jest bezsensu. Wszyscy to wszyscy, nie ma wyjątków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *