BTS stali się pierwszą k-popową grupą w historii, która została odznaczona Orderem za Zasługi dla Kultury

8 października Rada Państwa Korei Południowej zdecydowała o przyznaniu BTS specjalnego orderu za ich zasługi dla kultury. Boy band stał się tym samym pierwsza grupą idoli, która go otrzymała, a członkowie BTS najmłodszymi odznaczonymi.

Order Za Zasługi Dla Kultury przyznawany jest osobom, które zaliczyły wybitne zasługi w dziedzinie kultury i sztuki, w interesie promowania kultury narodowej i rozwoju narodowego. Jest uznawany za cenniejsze wyróżnienie niż pochwały od ministrów, premiera czy nawet prezydenta kraju.

Zespół BTS został nominowany do tego odznaczenia za osiągnięcia w Korei i na arenie międzynarodowej (w tym w Stanach Zjednoczonych), za ich wkład w rozpowszechnianiu koreańskiej fali – Hallyu, oraz promowaniu języka koreańskiego i hangul. W 2016 roku boy band otrzymał pochwałę od Ministerstwa Kultury podczas 2016 Korean Popular Culture & Arts Awards.

BTS są jedną z najpopularniejszych koreańskich grup na świecie. Póki co pozostają także jedynym koreańskim artystą, który znalazł się na szczycie amerykańskiej listy albumów Billboard 200 – robiąc to dwukrotnie: z „Love Yourself: Tear” i „Love Yourself: Answer” (żaden inny koreański artysta nie załapał się  do top 30).

Order za Zasługi dla Kultury otrzymał także artysta PSY. W przeszłości grupy takie jak: BIGBANG, EXO, Girls ‚Generation, SHINee, 2NE1, TWICE, BTOB i CNBLUE otrzymały jedynie pochwały.

 


src: (1)

9 comments

 1. Suzzzi Reply

  BIG Bang, SNSD czy DBSK…. fakt że te grupy nie dostały takiego orderu to skandal… kto wyprowadził kpop poza Koreę?

  • Reve Reply

   Kłócisz się o decyzję rządu?
   Druga sprawa jest taka, że yeah wyprowadzili, ale wciąż nie było takiego szumu o kpopie za granicą, jaki się zrobił, gdy BTS z kopa otworzyli drzwi na zachód. Jest wiele osób, które zainteresowały się Koreą dopiero, gdy BTS weszło na zachód. Sam rząd przyznał, że więcej młodych ludzi zaczęło podróżować do Korei 😉
   Przemówienie RM dla ONZ też jest niczym?
   A, no i nie pomijając zysków, jaki ma turystyka dzięki BTS.
   Już zostawię w spokoju wymienianie wszystkich nagród, jakie zdobył zespół.

  • Dxxs Reply

   Jest jednak różnica pomiędzy „wyprowadzeniem kpopu poza Koreę” – dotarciem do fanów Dalekiego Wschodu, a tym co dzieje się obecnie z BTS, czyli trafieniem do świadomości pana Janusza i pani Grażynki. Koleżanka z pracy kojarzy BTS tylko dlatego, że ja go słucham – dostałam od niej ostatnio screena, bo DNA poleciało na Spotify w playliście „do słuchania w aucie”, na której jest zwykle pop-rock pokroju Podsiadło i Imagine Dragons, czyli zespołów lokalnych i/lub o światowej sławie… Na razie poza BTS nie trafisz tak randomowo na inny koreański zespół.

 2. PusseyLevelSix Reply

  Jeśli to będzie nadal szło w tym kierunku, to Korea mocno się zmieni za 30 lat.
  Nie będzie głupich dram że ktoś był niemiły na socialmediach, albo palił sobie marihuanę w wolnym czasie.

 3. Ursk_ Reply

  Nie rozumiem was ludzie, fani innych zespołów na innych stronach jakoś potrafią cieszyć się z sukcesu BTS i nie narzekać (aż tak), że ich oppa nie dostał, ale wy musicie pokazać swoją zawiść, prawda?

 4. Soy Reply

  Suzzzi irytujesz mnie
  Pod każdym postem o BTS musisz dorzucić swoje trzy grosze
  Zazdrość cię zżera, no nie?
  Zajmij się swoim życiem, powodzenia.
  Pewnie znowu mi wyjedzisz z tym, że „każdy może wyrazić swoją opinię”, ale to nie jest opinia, tylko pokazywanie jak to oni na to wszystko nie zasługują, a starsze grupy to po prostu światowe legendy.
  Otóż nie. BTS to rewolucja, która wypłynęła na cały świat. Zdobyli pięć certyfikatów światowych rekordów ginessa, a ty się ciągle oszukujesz.

 5. Hanaberia Reply

  Suzzzi – skandalem są twoje żałosne komentarze pod każdym postem o BTS… tego się już nawet czytać nie da.

 6. Suzzzi Reply

  Gdyby nie fakt że grupy o których wspomnialam wcześniej nie zadebiutowały to kpop wcale by się nie narodził albo przypominał by bardziej Trot i nie wyłanial się poza kraj.
  Fakt że SNSD jako pierwsze grały koncerty w Japonii, podczas gdy nawet cywilna ludność nie podróżowała to jednak chyba jest jakieś osiągnięcie.
  Nie kwestionuje sukcesów BTS ale nie oszukujmy się teraz nawet wysilac się za wiele nie trzeba.
  Kpop to coś co większości było nie znane a ludzie lubią obcować z czymś co ich fascynuje odmiennościa. Gdyby jaka kolwiek inna agencja miała wystarczająco dużo pieniędzy by promować jeden zespół w USA to sukces był by zapewniony.

 7. Mader Reply

  Ja rozumiem Suzzzi. BTS mieli po prostu szczęście, że trafili na czas w którym ludzie mieli dość skandali, dość dziwacznych muzyków. Są grupą miłych i grzecznych dzieci. Nie są w niczym ani lepsi ani gorsi od innych. Moje dziecko jest ARMY więc znam ich wszystkie piosenki na wylot. Są i przeciętne piosenki i przyzwoite, są i dobre, niektóre rewelacyjne. To ich czas i naprawdę fajnie, że kpop zaczyna być znany. Cieszę się gdy zespoły zdobywają nagrody. Ale mam jedno wielkie, wręcz gigantyczne ale. Nie chodzi o BTS, ale o fanki. Serio, naprawdę nie jestem w stanie ich do końca polubić ze względu na to szaleństwo. Nie można napisać nic krytycznego, ba, nawet neutralnego, bo człowieka zjedzą co do kosteczki. Nie neguję ich osiągnięć, ale patrząc z boku i słuchając różnej muzyki od wielu, wielu lat jednak troszkę mnie szokuje stawianie ich na piedestale. Może młodzi ludzie właśnie tego potrzebują, ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć kogoś na kim można się wzorować. Może nawet lepiej, że na tych na dobrze wychowanych chłopakach 😉 Tylko żeby zwyczajnie nie wpaść w skrajność, fanatyzm na pewno nie przysłuży się zespołowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *